2022-06-29 14:30:00 | Son Güncelleme : 2022-06-29 15:09:21

Selin vurduğu Kastamonu'da vatandaşlar çözümü buldu! Evlerine girmek için köprü yaptı

Kastamonu’da etkisini gösteren sağanak nedeniyle taşkın oluşurken bir binanın girişi sular altında kaldı. Evlerine girmek için alternatif yol arayışına giren vatandaşlar tahta ve karyola demirinden yaptıkları “köprü” ile evlerine ulaşıyor.

Selin vurduğu Kastamonu'da vatandaşlar çözümü buldu! Evlerine girmek için köprü yaptı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Batı Karadeniz’de etkisini gösteren sağanak sele neden oldu. Birçok ilde hayat durma noktasına gelirken geçtiğimiz yıl sel felaketini yaşayan Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yollar yine göle döndü, evler sular altında kaldı. Hafızlarda tazeliğini koruyan ‘Bozkurt felaketi’ yaşanan sel ile birlikte tekrar akıllara düştü.

KÖPRÜ İLE EVLERİNE ULAŞIYOR

Yaklaşık 4 gün boyunca sağanağın etkili olduğu bölgede taşkın nedeniyle bir binanın giriş katı su altı kaldı. Ezine Çayı’nın taşması ile birlikte ilçe merkezindeki pek çok binanın bodrum ve giriş katları su ile doldu.  Giriş katını su basan binalardan biri olan 20 daireli Fatih Özen Apartmanı'nın sakinleri, tahta ile yatak demirinden yapılan köprüyle evlerine ulaşıyor.

TAHTA VE DEMİRLERDEN YAPILDI

Binanın birinci katında yaşayan inşaat işçisi Ramazan Ayhan, hem kendisinin hem de komşularının binaya girip çıkabilmeleri için kullanmadığı ranzaların demirinden köprü oluşturmaya karar verdi. Binanın birinci katının balkonundan dışarıya doğru iki uzun tahta kullanan Ayhan, tahtaların üzerine de birbirine bağladıkları karyola demirlerini yerleştirdi.

KENDİ İMKALARI İLE BİRLEŞTİRDİ

Evde kullanmadıkları ranzalar bulunduğunu belirten Ayhan, "Kendi imkanlarımızla birleştirdik ve binadaki giriş çıkışı sağladık. Su çekilinceye kadar bu köprüyü kullanacağız. Binadaki komşularımız buradan inip işine gücüne gidebiliyor. Komşularımız market ihtiyaçlarını böyle sağlamış oluyor." dedi.