22˚
İstanbul
22˚
orta şiddetli yağmur
Nem %62
Rüzgar 9.91 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-19 16:55:55

Gaziantep'te kar yağışı hayatı felç etti: MSB devreye girdi, helikopterler havalandı

Gaziantep’te etkili olan kar yağışı nedeniyle kentte hayat durma noktasına geldi. İl dışına araç çıkışının durdurulduğu şehirde Vali Davut Gül, kar yağışının devam ettiğini 2800 kişinin kurtarıldığını ve çalışmaların devam ettiğini açıkladı. MSB, kar nedeniyle mahsur kalan kişilere gıda yardımı ulaştırılması için 2 helikopterin görevlendirildiğini bildirdi.

Gaziantep'te kar yağışı hayatı felç etti: MSB devreye girdi, helikopterler havalandı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Gaziantep’te dün başlayan ve etkisini sürekli arttıran kar yağışı sonrası kentte hayat durma noktasına geldi. Hava sıcaklığını mevsim normallerinin altına düştüğü Gaziantep’te meydana gelen kazalar ve kayan araçlar nedeniyle birçok bölgede ulaşım durdu. Yollarda mahsur kalan vatandaşlara ekipler yardım ulaştırmak için canla başla çalışıyor.

KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kilometrelerce kuyruğun oluştuğu otoyolda mahsur kalan kişiler, geceyi araçlarında geçirdiklerini ve yolun bir an önce trafiğe açılmasını ve evlerine ulaşmak istediklerini söyledi. Gaziantep Valisi Davut Gül, kar yağışı nedeniyle oluşan olumsuz duruma ilişkin yaptığı açıklamada, 1780 araç kurtarıldı, 2800 vatandaş kurtarıldı saat 10.00 itibarıyla.  Bir o kadar kişinin daha yolda kaldığını düşünüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Twitter'dan yaptığı açıklamada, vatandaşları zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı

Vali Gül, "Nizip tarafı kısmen ulaşıma açılmıştı, şimdi tamamen ulaşıma açıldı. Nurdağ tarafı tek şeritten ulaşıma açıldı. 900 civarındaki aracın tahliyesi devam ediyor. Yolun tek şeritli işlemesinde sıkıntı yok. Şu anda kalan 900 civarinda aracın tahliyesi devam ediyor. " dedi.

KUMANYA DAĞITIMI YAPILDI

Bölgede mahsur kalan vatandaşlara kumanya yardımlarının yapıldığını bildirdi. Tipi nedeniyle açılan yolların kapanabildiğini aktarılırken vatandaşlara trafiğe çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

İKİ HELİKOPTER GÖREVLENDİRİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı, kar yağışı nedeniyle kapanan Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalanlar için sıhhi tahliye sağlanması ve gıda yardımı ulaştırılması için 2 helikopter görevlendirildiğini bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya plaformu Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 "Gaziantep Valiliği ile koordineli olarak; kar nedeniyle kapanan Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalan vatandaşlarımız için sıhhi tahliye sağlanması ve bölgeye gıda yardımının ulaştırılması için Kara Kuvvetleri Komutanlığı'mıza ait 2 adet helikopter görevlendirilmiştir. Ayrıca yolda mahsur kalan TIR'ları kurtarmak için 2 adet çekici araç da görevlendirilmiş ve bölgede destek çalışmalarına başlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ihtiyaç duyulması halinde tüm imkân ve kabiliyetleriyle göreve hazırdır" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı, kar yağışı nedeniyle kapanan Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalanlar için sıhhi tahliye sağlanması ve gıda yardımı ulaştırılması için 2 helikopter görevlendirildiğini bildirdi.

TIR KUYRUĞU DRONE İLE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan otoyolda oluşan metrelerce tır kuyruğu drone ile havadan görüntülendi. Öte yandan, kapanan yolda bekleyen bazı sürücüler çileyi eğlenceye dönüştürdü. Bir tır şoförü karın içerisine kattığı pekmezi yiyerek eğlendiğini söyledi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Hayatı felç eden kar yağışı sonrası Vali Gül, 2 gün boyunca okulların tatil edildiğini açıkladı. Gül, "Çok kısa sürede yoğun bir kar yağışı meydana geldi. Gaziantep'te ağır ticari araç yoğunluğu çok fazla. Yolda bu araçlar kaza yapınca ve de mahsur kalınca trafik sıkıştı. Gece boyunca gıda dağıtımında bulunduk. Bu ana kadar 2900'e yakın kişiyi kurtardık. 1900'e yakın araç kurtardık. 2 gün boyunca okulları tatil ettik." dedi

Hasta taşıyan otomobil kara saplandı, imdadına zırhlı polis aracı yetişti

12 AHIRIN ÇATISI ÇÖKTÜ

Gaziantep’in Nurdağı, Araban ve Şahinbey ilçelerinde 12 ahırın çatısı ve çadırlar çöktü. Çok sayıda hayvanın telef olduğu olayda hasar tespit çalışmaları başlatıldı.

 Gaziantep’te yoğun kar yağışı nedeniyle 12 ahırın çatısı ve çadır çöktü. Yaşanan olayda onlarca küçükbaş hayvan telef oldu.

GAZİANTEP HAVA DURUMU DETAYLARI​

Gaziantep'te, dün başlayan ve gece boyu devam eden kar yağışı, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. En son 1968 yılında 1 metre kar kalınlığı ölçülen kent merkezinde, 54 yıl sonra kar kalınlığı 49 santimetre, yüksek kesimlerde ise 1 metre olarak ölçüldü.

MGM'nin son uyarısına göre Gaziantep'te bugün hava eksi 2 derece olacak. İl genelinde kar yağışı tüm gün boyunca aralıklarla devam edecek. Meteoroloji'nin yayınladığı son rapora göre; Güneydoğu Anadolu Bölgesi çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Siirt, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, kuzeybatısında kuzeyli, doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

Etiketler