2022-05-18 09:00:00 | Son Güncelleme : 2022-05-18 11:00:37

Beklenen gün geldi! Meteoroloji saat verdi: İstanbul’da sağanak alarmı, sıcaklık 10 derece düşecek

Meteoroloji’nin günlerdir yaptığı uyarıların ardından İstanbul’da etkili olacak yağış için saat verildi. Megakentte bugün öğle saatlerinde batıda başlaması beklenen sağanak, akşam ise il genelinde, kuvvetli şekilde etkili olacak. Bu akşam düşmesi beklenen sıcaklık yarın kışı aratmazken Ankara ve İzmir’de de yağış, beraberinde soğukları getirecek. İşte illere göre hava durumu…

Beklenen gün geldi! Meteoroloji saat verdi: İstanbul’da sağanak alarmı, sıcaklık 10 derece düşecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 18 Mayıs 2022 tarihli hava durumu raporu ile birlikte 5 günlük haritalı tahmin raporunu da yayımladı. Hafta başından beri megakent için uyarı veren uzmanlar, yağışların bugün etkili olacağını belirterek saat saat uyarılarda bulundu. Öte yandan soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek tek kentin İstanbul olmadığını kaydeden Meteoroloji yetkilileri, Ankara ve İzmir için de uyarılarda bulundu.

SICAKLIK 10 DERECE DÜŞECEK

Bugün yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz'in Toroslar mevkii, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun doğusu (Ardahan hariç) ile Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Çorum, Amasya ve Giresun çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. 

İSTANBUL DETAYLI HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

ANKARA DETAYLI HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

İZMİR DETAYLI HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

Sıcaklığın kuzeybatı kesimlerde yağışla ve kuzeyli rüzgarla birlikte hissedilir derecede (4 ila 10 derece) azalacağı, iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

SARI ALARM VERİLEN İLLER

Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.

SAĞANAK VE FIRTINAYA DİKKAT

Yağışların, Marmara'nın kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, lokal su baskını, yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış anında kuvvetli rüzgar, trafikte aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL'DA SARI ALARM VERİLEN İLÇELER

İstanbul'da bugün başlayıp yarın öğle saatlere kadar sürmesi beklenen yağışlar için vatandaşlara, sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olmaları söylendi. Sarı alarm verilen ilçeler ise şu şekilde sıralandı: Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Çatalca, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kartal, Sarıyer, Silivri, Şile, Şişli, Üsküdar, Zeytinburnu, Büyükçekmece, Kağıthane, Küçükçekmece, Pendik, Ümraniye, Bayrampaşa, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Güngören, Maltepe, Sultanbeyli, Tuzla, Esenler, Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe, Sultangazi, Adalar.

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu, sabah Trakya kesimi ile öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bölgenin kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

 • EDİRNE °C, 27°C
  Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 • İSTANBUL °C, 24°C
  Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde batı kesimleri ile öğle ve akşam saatlerinde il geneli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinde batısında, akşam il genelinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 • KIRKLARELİ °C, 26°C
  Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 • KOCAELİ °C, 29°C
  Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

EGE BÖLGESİ HAVA DURUMU

Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve iç kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Kuzey Ege'nin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

 • A.KARAHİSAR °C, 26°C
  Parçalı bulutlu
 • DENİZLİ °C, 31°C
  Parçalı bulutlu
 • İZMİR °C, 30°C
  Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı, yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinde kuzey kesimleri ile gece saatlerinden sonra il geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 • MANİSA °C, 33°C
  Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı, yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı, iç ve doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Akdeniz'in Toroslar kesiminin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 • ADANA °C, 28°C
  Parçalı yer yer çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde kuzey kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 • ANTALYA °C, 25°C
  Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzeybatısı yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 • HATAY °C, 26°C
  Parçalı bulutlu
 • MERSİN °C, 25°C
  Parçalı yer yer çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde kuzey kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Az bulutlu ve açık zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Konya çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 • ANKARA °C, 27°C
  Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak yağışlı
 • ÇANKIRI °C, 28°C
  Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı, yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak yağışlı
 • ESKİŞEHİR °C, 28°C
  Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu
 • KONYA °C, 27°C
  Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KARADENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı zamanla çok bulutlu, bölge genelinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Orta Karadeniz kıyıları ile Çorum ve Amasya çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 • BOLU °C, 25°C
  Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 • DÜZCE °C, 29°C
  Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 • KASTAMONU °C, 26°C
  Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 • ZONGULDAK °C, 25°C
  Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 • AMASYA °C, 31°C
  Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı
 • ORDU °C, 24°C
  Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı
 • SAMSUN °C, 25°C
  Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı
 • TRABZON °C, 21°C
  Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı ve az bulutlu, doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Kars, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 • ERZURUM °C, 19°C
  Parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 • KARS °C, 19°C
  Parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 • MALATYA °C, 24°C
  Parçalı ve az bulutlu
 • VAN °C, 17°C
  Parçalı yer yer çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

 Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 • DİYARBAKIR °C, 26°C
  Parçalı ve az bulutlu
 • GAZİANTEP °C, 26°C
  Parçalı ve az bulutlu
 • SİİRT °C, 26°C
  Parçalı ve az bulutlu
 • ŞANLIURFA °C, 29°C
  Parçalı ve az bulutlu

İSTANBUL 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

İstanbul'da bugün etkili olması beklenen yağışlar için saat verildi. Öğle saatlerinden itibaren kentin batısında başlayacak olan yağışlar, akşamdan itibarren tüm yurdu etkisi altına alacka. gün içinde sıcaklığın 14 dereceye kadar düşmesi beklenirken yağışlı hava yarın sabah sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybedecek. Sıcaklık ise yağış ile birlikte gelen rüzgarın da etkisiyle yarın hissedilir şekilde düşecek.