Tarih : 27.05.2021 - 10:55 Yorum : 0

Maske zorunluluğu tek şartla kalkabilir

Bayram sonrası uygulanan kademeli normalleşme uygulaması 1 Haziran'da sona eriyor. 1 Haziran'da normalleşmeye geçilmesi beklenirken, aşılama sayısının da artmasıyla maske zorunluluğunun kaldırılması da gündemde. Ancak bunun gerçekleşmesi bir şarta bağlı gözüküyor.

Maske zorunluluğu tek şartla kalkabilir

Ramazan Bayramı sonrası başlayan kademeli normalleşme süreci 1 Haziran tarihinde sona erecek. 1 Haziran'dan itibaren çizilecek yol haritası, esnaf ve otel sahiplerinin yanı sıra vatandaşlar tarafından da merak ediliyor.

Dün toplanan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısında, 1 Haziran sonrasındaki süreç masaya yatırıldı.

Bilim Kurulu'nun alacağı tavsiye kararları Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde karara bağlanacak.

Vakalar artmazsa yasaklar esnetilecek

Bayram dönemindeki tam kapanmanın etkileri korona virüs vaka sayılarına olumlu yansıdı. Türkiye'de son bir hafadır vaka sayıları 10 binin altında seyrediyor.

Dün açıklanan son verilere göre günlük vaka sayısı 8 bin 738 olarak açıklandı.

26 Mayıs 2021 koronavirüs tablosu: 166 can kaybı,8.738 yeni vaka 26 Mayıs 2021 koronavirüs tablosu: 166 can kaybı, 8.738 yeni vaka Türkiye’de son 24 saatte 8.738 yeni vaka tespit edildi, 166 kişi hayatını kaybetti

Yetkililer, normalleşme adımı için bu sayısının 5 binin altına düşürülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

1 Haziran'a kadar vaka sayılarında artış olmazsa 1 Haziran'dan itibaren yasaklar daha da esnetilecek. Sosyal yaşamdaki kısıtlamalardan çok bireysel koruyucu tedbirlerin alınmasına ağırlık verilecek.

Kafe ve restoranlar açılacak

Bilim Kurulu'nun alacağı tavsiye kararları arasında, uzun süredir paket servis ve gel-al şeklinde çalışan kafe ve restoranların yeniden hizmete açılması da yer alacak.

Ayrıca akşam 21.00'den sabah 05.00'e kadar geçerli olan sokağa çıkma kısıtlamasının esnetilmesi istenecek.

Maske zorunluluğu tek şartla kalkabilir

Bir yıldan fazla süredir hayatımızın parçası haline gelen maskeler konusunda yeni kararlar alınması gündemde. Bilim Kurulu, 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uyulması halinde vatandaşların sahil, park ve bahçelerde maskesiz olarak oturup dinlenme imkanı verilecek.

Güney Kore’de aşı olanlara maske zorunluluğu kaldırıldı Güney Kore’de aşı olanlara maske zorunluluğu kaldırıldı Güney Kore’de korona virüs salgını ile mücadelede yeni kararlar almaya başladı. En az bir doz korona virüs aşısı olanların maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber