2021-11-29 17:43:06

Mehmet Sevigen kimdir, nerelidir? CHP’den neden ihraç edildi?

Mehmet Sevigen kimdir? sorusu, hakkında çıkan ihraç haberleri sonrasında en sık sorulan sorular arasına girdş. CHP’li eski milletvekili Mehmet Sevigen, partiden ihraç edildi. İhraç haberinin ardından eski vekilin kariyeri ve siyasi geçmişi vatandaşlar tarafından merak edildi. İnternet üzerinden yoğun bir araştırma başlatılan eski milletvekili hakkında “Mehmet Sevigen kimdir, nerelidir?”, “Mehmet Sevigen CHP’den neden ihraç edildi?” sorularına yanıt aranmaya başladı.

Mehmet Sevigen kimdir, nerelidir? CHP’den neden ihraç edildi?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili Mehmet Sevigen, hala üyesi olduğu partisinden ihraç edildi. İhraç haberlerinin paylaşılmasının ardından gündeme oturan eski milletvekili, internet üzerinden en sık aratılan isimler arasında yerini aldı. Peki Mehmet Sevigen kimdir, nerelidir? CHP’li Mehmet Sevigen, partisinden neden ihraç edildi? Mehmet Sevigen, siyasi kariyerinde hangi görevlerde yer aldı? İşte detaylar…

MEHMET SEVİGEN NERELİ VE KAÇ YAŞINDADIR?

4 Temmuz 1954 tarihinde Malatya’nın Arapgir ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Malatyalı olan ünlü siyasetçi Vefa Lisesi’nden mezundur. Siyasi kariyerinin yanı sıra iş dünyasına da tanınan isimlerden biri olan Mehmet Sevigen, evli ve iki çocuk babası, CHP eski Genel Sekreter Yardımcısı’dır.

19. – 20. – 22. Ve 23. dönem İstanbul Milletvekilliği yapanSevigen, Tansu Çiller Başbakanlığındaki 52. Hükümet döneminde dört ay süre ile Devlet Bakanlığı yapmıştır. Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmesi üzerine 22 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilmiş olan 33. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı’nda parti meclisine girememiştir. Daha sonra Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinden önce CHP bünyesinde gerçekleştirilmiş olan ön seçime İstanbul 2 Numaralı Seçim Bölgesi’nden adaylığını koymuş ve 8 bin civarı oy alarak 21. sırada kalmış ve seçimlerde milletvekili adayı olamamıştır.

MEHMET SEVİGEN CHP’DEN NEDEN İHRAÇ EDİLDİ?

Mehmet Sevigen için CHP Genel Sekreter Yardımcısı olarak çalıştığı süreçte 2009 yerel seçimlerinin aday belirleme aşamasında bazı adaylardan kabul edilemeyecek isteklerde bulunduğu yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Sevigen bu iddiaları reddetmiş ve hayatı boyunca dürüstlükten ayrılmamış olduğunu ifade etmiş olsa da Ali Topuz’un televizyonda istifa talepleri ve Vatan Gazetesi’nin baskısı ile 20 Şubat 2009 tarihine Genel Sekreterlikten istifa etmiştir.

Mehmet Sevigen söz konusu olayla ilgili istifasında; “Bir gazete genel yönetmeninin talebini yerine getirmediği için saldırıldı ve isteğini yerine getirmemekle ne kadar haklı olduğum ortaya çıkmıştır.” İfadeleriyle Zafer Mutlu’yu isim vermeden suçlamıştır. Bunun üzerine Deniz Baykal da Kılıçdaroğlu’na karşı Sevigen’i savunmuştur. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nın helalleşme çağrısı için “Açıkça FETÖ ve PKK’ye göz kırpıyor diyen Mehmet Sevigen, aynı zamanda Kılıçdaroğlu’nun CHP’den ihraç edilmesini de savunmuştu. Bu olay üzerine alınan ortak karar ile Mehmet Sevigen, 29 Kasım 2021 tarihinde CHP’den ihraç edildi.

Mehmet Sevigen, geçen günlerde bir gazeteye vermiş olduğu açıklamada, "Kemal Bey'in kafası çok bulanık ve Atatürk Cumhuriyetinden öç almayı hedefliyor. Bu kadar yenilgiye rağmen Atatürk'ten fazla genel başkanlık yaptı" ifadelerini kullanmıştı.

 

Etiketler