2022-05-26 06:13:00 | Son Güncelleme : 2022-05-26 06:49:01

MGK toplanıyor! Gündemde Suriye’nin kuzeyine operasyon ve NATO başvuruları var

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak. Toplantıda ana gündem maddesi İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreci ile Suriye’nin kuzeyine yapılması planlanan operasyon olacak.

MGK toplanıyor! Gündemde Suriye’nin kuzeyine operasyon ve NATO başvuruları var
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında Suriye’nin kuzeyinde operasyon sinyalini vermesi sonrası Milli Güvenlik Kurulu bugün toplanıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak olan MGK’da görüşmede en önemli ana gündem maddesi Suriye sınırında güvenli bölge oluşturulması kapsamında yapılması planlanan yeni operasyonlar ve İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği olacak.

BAKAN AKAR SUNUM YAPACAK

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın sınır ötesinde yapılması planlanan operasyonun son hazırlıklarıyla ilgili bir sunum yapması bekleniyor. Ayrıca operasyonlarla ilgili istihbari ve askerî hazırlıkların geldiği aşama değerlendirilecek. Operasyonun hangi aşama başlayacağı ve takvimi konusundaki görüşmeler de masada olacak.

YUNANİSTAN'IN SİLAHLANMA YARIŞI DA MASADA

Toplantının bir diğer önemli başlığını, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreci oluşturacak. Türkiye’nin bu iki ülkenin üyeliği için hangi taleplerinden taviz vermeyeceği ve hangi aşamada veto kartından vazgeçeceği üzerinde değerlendirmeler yapılacak.

Yunanistan’ın, bölgesel ve küresel etkinliği artan Türkiye’ye karşı giriştiği silahlanma yarışı da masadaki bir diğer başlık. Bu kapsamda, Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin görüşüleceği toplantıda, Türkiye’nin meşru hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik çalışmalar gündeme gelecek. Masada ayrıca, Rusya-Ukrayna krizi ile Suriyeli göçmenlerin gönüllü geri dönüşleriyle ilgili hazırlıklar da olacak.