23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %48
Rüzgar 5.03 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
25˚/19˚
Cumartesi
25˚/17˚
Pazar
25˚/17˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-18 13:31:01

Özdemir Bayraktar kimdir, nerelidir? Yerli SİHA’nın fikir babası Özdemir Bayraktar'ın biyografisi

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar 72 yaşında vefat etti. Oğlu Haluk Bayraktar Twitter hesabından acı haberi paylaştı. Peki Özdemir Bayraktar kimdir, nereli? Yerli İHA üretiminde nasıl bir rol üstlendi Özdemir Bayraktar, değerlerinden taviz vermeden tüm engellemelere rağmen yılmak bilmeden Türkiye'nin İHA teknolojisinde ilerlemesi için çalıştı. Kurduğu Bayrak şirketi ile bu alanda öncülük etti. İşte Özdemir Bayraktar'ın hayatı.

Özdemir Bayraktar kimdir, nerelidir? Yerli SİHA’nın fikir babası Özdemir Bayraktar'ın biyografisi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı T3 Vakfi Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'ın babası Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti. Yeril İHA ve SİHA’ların üretimi için kurduğu Bayrak Şirketi ile yıllarca bu alanda çalışan Özdemir Bayraktar, bu alanda ilklere imza attı. Türkiye’de İHA'ların fikir babası olarak bilinen Özdemir Bayraktar, insansız hava araçlarının bizzat çizimlerini de yaptı. Tüm yönleriyle hayat hikayesini derledik.. 

ÖZDEMİR BAYRAKTAR NERELİ?

Özdemir Bayraktar, oğulları Selçuk ve Haluk Bayraktar ile birlikte Türkiye'nin yeril İHA ve SİHA teknoloji geliştirmesine öncülük etti. Bayrak Makine'nin geliştirdiği SİHA ve İHA'lar Türkiye'nin terörle mücadelesi, Libya'daki savaş, Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi ve Suriye'de etkin şekilde kullanıldı.

1949 yılında İstanbul Sarıyer’in Garipçe köyünde dünyaya geldi. Aslen Traabzon Sürmenelili olan Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1972 yılında mezun olan Bayraktar, aynı üniversitede 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün asistanlığını yaptı. İçten yamalı motorlar konusunda yüksek lisansı yapan Özdemir Bayraktar, Türkiye’de sanayi sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda fabrikanın kuruluş aşamasında yönetici olarak rol aldı.

Bir çok ülke Özdemir Bayraktar'ın temellerini attığı Akıncı İHA ve Bayraktar TB2 başta olmak üzere Türkiye'nin yerli İHA ve SİHA'larına talip oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Bayraktar TB2'nin üzerine imzasını atmıştı. 

BİR MATKAP MAKİNESİYLE YOLA ÇIKTI İLKLERE İMZA ATTI

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda bilgisayar programcısı olarak görev alan Canan Bayraktar ile evlendi ve Haluk, Selçuk ve Ahmet adlarında 3 çocukları oldu. 1984 yılında otomotiv sektöründe meydana gelen çalışmalara dahil olarak BAYKAR Makina’nın kuruluşunda görev aldı. Bir tane matkap makinası ile kurmuş olduğu BAYKAR Makina, hassas talaşlı imalat sektörüne dair birçok özgün makine imalatı ve tasarımında süreç yöneticisi olarak görev aldı.

BAYKAR Makina tarafından geliştirilmiş olan ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapılmakta olduğu 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesindeki askerlerle gerçekleştirilen çalışmalarda öncülük yaptı. Ayrıca BAYKAR tarafından milli ve özgün bir şekilde geliştirilmekte olan tüm ürünlerin tasarımlarının çizimlerini de üstlendi.

BAYRAKTAR AKINCI TİHA'DA ÖZDEMİR BAYRAKTAR İMZASI

TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA’ya karakter veren özgün tasarımların da sahibi olan Bayraktar, geliştirmiş olduğu insansız hava araçlarla 2021 yılında Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görüldü.

Havacılığa olan özel ilgi ve merakı nedeniyle hususi pilot sertifikası da bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye’deki insansız hava araçlarının öncü ismi oldu. Yürüttüğü her projede hak bildiği değerlerden ve titiz çalışmasından taviz vermeyen Özdemir Bayraktar, 18 Ekim 2021’de 72 yaşında hayatını kaybetti.

Etiketler