27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-11-16 15:49:27

Son dakika! Bakan Akar: S-400'lerin gerektiği yerde ve zamanda kullanılacak

Son dakika haberi: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Bütçe Sunumu'nda kendisine yöneltilen 'S-400'lerin kullanım durumuyla ilgili bir soruya, "Türkiye’ye hava taaruzu oldu da kullanmadık mı? Her şeyi camın önünde, sahnede yapacak halimiz yok, gerektiği yerde ve zamanında kullanılacağı bilinmesi lazım." dedi.

Son dakika! Bakan Akar: S-400'lerin gerektiği yerde ve zamanda kullanılacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 'S-400'lerin aktif hale getirilmesiyle ilgili olarak yöneltilen bir soruya Bakan Akar, gerektiği yer ve zamanında kullanılacağını söyledi.

TÜRK VE ABD HEYETLERİNİN BULUŞMASINA DAİR BİLGİLENDİRME

Türkiye’nin bütün sorumluluklarını yerine getirmesine rağmen ABD’nin S-400’ü gerekçe göstererek F-35 tedarikinin engellendiğini belirten Akar, “Bu gelişmeler üzerine Türk ve ABD heyetleri, 27 Ekim 2021'de Ankara'da bir araya gelmiştir. Bu görüşmede Türkiye’nin uğradığı zararın nasıl telafi edileceği de dahil olmak üzere, F-35 için yaptığımız harcamaların geri ödenmesine yönelik görüş ve taleplerimiz iletilmiştir” dedi.

"ALTERNATİFLERİ DEĞERLENDİRMEK DURUMUNDA KALACAĞIZ"

F-35’lerin yanı sıra yeni F-16 tedariki ve mevcut F-16 savaş uçaklarının bir kısmının modernize dilmesi için resmi talebin ABD’ye iletildiğini belirten Akar, "ABD yönetiminin konuya olumlu yaklaşabileceğini düşünüyoruz. Ancak süreç Kongre onayına tabi olacağından, gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

ABD’nin tavrının olumsuz olması durumunda Türkiye’nin içinde bulunduğu tehdit ortamında gübenliğini sağlayabilmek için zorunlu ve tabii olarak başka alternatifleri değerlendirmek durumunda kalacağını belirten Akar, “Bu ve benzeri sorunları görüşmek üzere temaslarımız sürmekte olup, şu anda da Bakanlığımızdan bir heyet ABD'de bulunmaktadır."

Etiketler