• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  120298
 • down
  USD
  5.9424
 • down
  EURO
  6.5406
 • down
  GBP
  7.7342
 • down
  Altın
  300.88
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 16.10.2018 - 14:17 Yorum : 0

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili flaş sözler (Erdoğan EYT açıklaması, son haber)

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve erken emeklilik bekleyen vatandaşlarla ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Erdoğan Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar konusuna değindi. Erdoğan, erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde kabul etmiyoruz. Ama siyaset yolu açık. Dünyanın hiç bir yerinde 38 yasında bir emeklilik yoktur' diye konuştu. İşte Erdoğan'ın erken emeklilik ve EYT açıklamaları...

Son dakika! Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili son dakika açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda erken emeklilik bekleyen vatandaşların merakını giderdi ve önemli açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan'ın EYT açıklaması...

ERKEN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) AÇIKLAMASI

"DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR UYGULAMA YOK"

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var. Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992'de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022'de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur.

"BUNA HİÇBİR ÜLKE DAYANAMAZ"

20 yıl çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Buna hiçbir ülke dayanamaz. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı bulmadığı dönemde 40 yaşında emekli olmanın belki izahı vardı. Ama bugün ülkemizde 78 yaş ortalama ömrü. Bugün ortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu AB'de 65'tir. Türkiye yeni yeni 65 yaş sınırına çıkmaya çalışıyor. Bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. Bunun yıllık maliyeti 26 milyar liradır. Toplamda bu rakam 750 milyar lirayı buluyor.

"BU TEHLİKELİ ALIŞKANLIĞI YENİDEN HORTLATMAYALIM"

Bizim böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı, milletimize soruyorum. Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi. Böyle bir şey olamaz, buna adalet, hak denmez. Sosyal güvelik sistemimizi yeni bir batağın içine niye sürükleyelim? Türkiye geçmişte popülist politikalardan çok çekti, gelin yeniden bu tehlikeli alışkanlığı hortlatmayalım.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber