Tarih : 23.06.2021 - 14:40 Yorum : 0

Karadeniz'de tansiyon yükseldi: Rusya'dan İngilizlere uyarı ateşi

Son dakika...Rus donanması Karadeniz’de bulunan İngiliz savaş gemisine kara sularını ihlal ettiği gerekçesiyle uyarı ateşi açtı.

Karadeniz'de tansiyon yükseldi: Rusya'dan İngilizlere uyarı ateşi

Rusya, bir savaş gemisinden Kırım yakınında İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açtığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Karadeniz’de bulunan donanma kuvvetleri İngiliz defender destroyerine uyarı ateşi açtı.

Saat 11:52’de İngiliz savaş gemisi HMS Defender Rus karasularına 3 kilometre yaklaştı. Fiolent Burnu’na yakınlaşan gemi önce ikaz edildi. Cevap alınamayınca 12:06’da sınır devriyesi gemiye ateş açtı.

Yine cevap alınamayınca bu sefer Su-24 savaş uçakları geminin etrafına uyarı atışı yaptı. 4 adet OFAB-250 tipi bomba ile "uyarı bombardımanı" yapıldı. Bunun üzerine İngiliz donanmasına ait gemi 15 dakika sonra Rus karasularından çıktı.

İNGİLTERE YALANLADI

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "HMS Defender'a yönelik uyarı ateşi açılmadı. Kraliyet Donanmasına ait gemi, uluslararası hukuka uygun olarak Ukrayna karasularından zararsız bir şekilde geçiş yapıyor" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan İngiliz savaş gemisi geçtiğimiz günlerde boğazlardan geçmişti.

İngiliz ve Hollanda savaş gemileri Boğaz'a demirledi İngiliz ve Hollanda savaş gemileri Boğaz'a demirledi İngiliz ve Hollanda donamasına ait savaş gemileri Sarayburnu’na demirledi. Savaş gemilerinde küre şeklinde olan radar sistemleri de oldukça dikkat çekti.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber