2022-05-26 06:35:23 | Son Güncelleme : 2022-05-26 06:43:14

Suriye’deki operasyonun detayları ortaya çıkıyor: Süleyman Şah 7 yıl sonra yerine dönüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenleyeceği operasyon ile birlikte bölge terörden temizlenecek. Yapılacak olan operasyonda dört bölge arasındaki çok kritik yerler var. 7 yıl önce nakledilen Süleyman Şah Türbesi de tekrar ait olduğu Karakozak’a taşınacak.

Suriye’deki operasyonun detayları ortaya çıkıyor: Süleyman Şah 7 yıl sonra yerine dönüyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yılmaz BİLGEN

Ankara’nın harekat planı hazır. Ayn İsa, Ayn el Arab, Menbiç ve Tel Rifat’taki PKK varlığını bitirecek harekata Suriye Milli Ordusu ile birlikte 50 bin kişi katılacak. Temizlenecek 15 bin kilometrekarelik alanda Suriye’nin en büyük barajı Set Tişrin, Minning Havaimanı, Halep’e açılan kapı Tel Rifat kasabası gibi kritik noktalar var.  Süleyman Şah Türbesi’nin Eşme’den Karakozak’a nakil ihtimali de var. Türbeyi korumak için PYD ve DEAŞ’la çatışan Zekeriya Karslı, “Binlerce Türkmen bu uğurda can vermeye hazırız” dedi. Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş da “Süleyman Şah’ın mezarına dönmesi moral motivasyon unsuru olur” diye konuştu.

TÜRKMENLER: BU UĞURDA CAN VERMEYE HAZIRIZ

Türbe çevresinde terör örgütleri PYD ve DEAŞ’a karşı günlerce savaşan Türkmen komutanlardan Zekeriya Karslı Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Saygı Türbesi’nin olduğu yerde PKK terör örgütünün karargâh kurduğunu anlattı. Menbiç Türkmenlerinden olan Zekeriya Karslı "Atamız Süleyman Şah, şehit düştüğü yere dönmeli. Binlerce Türkmen bu uğurda can vermeye hazır. Şu an PKK teröristleri orada bir kontrol noktası kurdu. Türkiye’nin havaya uçurduğu köprüyü tamir edip Menbiç ile diğer PKK işgal bölgelerinin ulaşımı buradan sağlanıyor. O teröristleri oradan atmak için sabırsızlanıyoruz" sözleri ile duygularını anlattı.

“DÖNÜŞLER DE HAZIRLANDI”

Cumhurbaşkanı’nın duyurduğu operasyonun Rusya ile müşterek devriye sahasında gerçekleşeceğine dikkat çeken Korgeneral Erdoğan Karakuş, "Suriyeli mültecilerin dönüş planlamaları da bu esasa göre hazırlandı. Türkiye’nin Irak ve Suriye konusunda attığı adımlar uluslararası güçler tarafından iyi okunmalı. Irak’taki Pençe harekat zincirinin Suriye’de sürdürülmesi hem terör cephesine hem de destekçilerine büyük darbe olur. Bununla birlikte teröre karşı verdiğimiz haklı mücadele farklı aktörlerle bir çatışma boyutuna evrilmemeli" ifadelerini kullandı.

BÖLGEDE 15 TÜRKMEN KÖYÜ VAR

Türk tarihi açısından büyük önem arz eden isimlerden Süleyman Şah’ın Fırat Nehri üzerinde, Türk toprağı niteliği taşıyan Caber Kalesi içerisindeki mezarının olduğu alanda 15 Türkmen köyü bulunuyor. Osmanlının bir tür güvenlik amaçlı Türkmenleri yerleştirdiği Kabir İmo, Cubbul Kadir, Hoşeriye, Harrus, Karakozak gibi köyler PKK işgali sonrası önemli oranda boşaldı. Terörden kaçan ve Fırat Kalkanı’na sığınan Türkmenler de yeniden dönüş için gün sayıyor. Emekli Albay Ali Denizli "Türbe sahası uluslararası sözleşmeler gereği Türk toprağıdır. Naaşın Eşme’den yeniden Caber’e götürülmesi kadar önemli bir diğer konu da güvenliğin temin edilmesidir. Şayet Menbiç, Ayn İsa, Ayn el-Arab aksı terörden arındırılır ise Süleyman Şah’ın hiç zaman kaybetmeden asli istiratgâhına taşınması gerekir" dedi.

ASKERİ AÇIDAN HAZIRLIKLAR TAMAM

Tel Rifat merkezli muhalif gruplardan Liva el Fetih Tümeni Komutanı Yahya Kalender operasyonun askerî zorluğu olmadığını vurguladı. "Siyasi zorlukların aşılması ile Tel Rifat aksının tamamen temizlenmesi sadece saatler alır" diyen Kalender şöyle devam etti:

"Rusya vaadinde durmadı. Soçi anlaşmasına göre PKK’nın Ayn el- Arab, Ayn İsa, Tel Rifat ve Menbiç’i 3 yıl önce boşaltması gerekiyordu. Sadece Tel Rifat, Ayn Dakne, Minnag gibi kasabalardan 150 bin insan göç etmek zorunda kaldı. Camilerimiz, okullarımız, evlerimiz, iş yerlerimiz tamamen yağmalandı. Evlerimizin duvarlarındaki elektrik kablolarına kadar söküp sattılar. Bununla birlikte PKK destekçisi binlerce kişi Tel Rifat’a getirildi. Şayet Tel Rifat temizlenirse Afrin, Azez, Mare ve El Bab dâhil PKK tacizlerine maruz kalan onlarca özgür kasaba, köy ve kent de daha güvenli hale gelecek."