• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  114155
 • up
  USD
  6.1533
 • up
  EURO
  6.6587
 • up
  GBP
  7.9483
 • up
  Altın
  331.644
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 14.04.2019 - 06:57 Yorum : 0

Türkiye’nin performansı yabancıyı etkiledi

Washington’da 8 trilyon dolara hükmeden fon yöneticileriyle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı dinleyen yabancılar, Türkiye’nin 6 aylık performansını “takdire şayan” olarak nitelendirirken, yabancı basının algı operasyonu ise tutmadı.

Türkiye’nin performansı yabancıyı etkiledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, G20-Dünya Bankası-IMF toplantıları için gittiği Washington’da dünyanın önde gelen yatırım fonları, yabancı mevkidaşları ve uluslararası finans kurumlarıyla görüştü. Albayrak’ın yoğun temaslarında ana gündem yeni ekonomi paketi olurken, programının ilk gününde görüşmelerini gölgelemek için yapılan haberlere rağmen, ikinci günde de ekonomi diplomasisi hız kesmedi.

8 TRİLYON DOLARLIK BULUŞMA
Bakan Albayrak’ın Washington temasları birebir yatırımcı toplantıları ile başladı. Albayrak, ilk olarak 8 trilyon doların üzerinde varlık yöneten Eaton Vance, Carlyle Group, Alliance Bernstein, Blackrock, Bluebay Asset Managment, PIMCO ve Goldman Sachs Asset Management gibi küresel fonlarla, aralarında başkanlarının da olduğu üst düzey yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Burada, muhataplarının bütün sorularını cevaplandıran Albayrak, özellikle yeni yapısal dönüşüm paketi ile ilgili bilgi verdi.  Özellikle banka bilançolarını güçlendirecek ve aktif kalitelerini artıracak adımlar ile, Türkiye’ye 5 yılda millî gelirin yüzde 10’undan fazla kaynak sağlayacak tasarruf stratejilerini anlatan Albayrak, daha fazla detayın kısa süre içerisinde ilgili kurumlar tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti. Albayrak ilk gün ayrıca, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Suma Chakrabarti ve heyeti ile de bankanın Türkiye yatırımları ile ilgili bir toplantı yaptı.

6 AYLIK PERFORMANSINIZ TAKDİRE ŞAYAN
Albayrak’ın görüşmelerinde son 6 aylık süre içerisinde yaşananlar da masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre, bir yatırımcı, “Ağustos ayından sonra Türkiye’nin bu zorlu virajı dönebileceğini düşünmüyorduk” ifadelerini kullanırken, bir başka yatırımcı ise, “Ortaya koyduğunuz 6 aylık performans takdire şayan. Bu başarılı performans piyasalar açısından çok önemli mesaj ve kredi oldu” şeklinde konuştu. Bakanlık kaynakları toplantılarla ilgili, “Oldukça verimli geçti. Elbette öne çıkan konu yeni reform paketi oldu. Yatırımcılar bu paketle yakından ilgilendi. Çok fazla detay öğrenmek istediler. Bakanımız, verilen taahhütleri hayata geçirecekleri mesajını çok net verdiler. Bazı konularda detaylar da paylaştılar. Son derece faydalı oldu. Tüm konular samimi bir şekilde ele alındı” değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Albayrak’ın perşembe günü gerçekleştirdiği bir diğer program ise JP Morgan tarafından düzenlenen yatırımcı toplantısı oldu. Ayakta bile yer bulmakta zorlanılan toplantı için “Uzun zamandır bu kadar kalabalık toplantı gerçekleşmedi” ifadeleri kullanıldı. Bu toplantıda Albayrak, YEP hedefleri ve gerçekleşmeleri, Türkiye’nin borç yapısı, yeni reform paketi başta olmak üzere geniş kapsamlı bir sunum yaptı. Ayrıca soruları da cevaplandıran Albayrak, Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı olmadığı mesajını bir defa daha net bir şekilde ortaya koydu.

FT VE REUTERS GÖLGELEYEMEDİ
Kaynakların oldukça verimli ve kapsamlı olarak değerlendirdiği bu toplantılardan hemen sonra önce Reuters ardından Financial Times tarafından doğrudan Albayrak’ın programlarını hedef alan, yapılan çalışmaları karalayan ve algıyı bozmaya çalışan haberler servis edildi. Bakanlık kaynaklarının, “Gazetecilik ilkeleri ile bağdaşmayan ve gerçek dışı” olarak nitelendirdiği haberlere rağmen Albayrak’ın programlarının ikinci günü de oldukça yoğun geçti. İki yabancı basın kuruluşu da programların içeriklerine ilişkin çarpıtma haberler yapmış, gazetecilik ilkeleri ile bağdaşmayan haberlerinde Bakan Albayrak’ı hedef almıştı. Yapılan algı operasyonu ile, Türkiye ekonomisinin kırılganlığı artırılmak ve yatırımcıların bakış açılarının bozulmasını sağlamak hedeflenmişti. Aynı kuruluşlar, ağustos ayında da Türkiye için felaket senaryoları çizmiş, dengelenme sürecinin başarısının ardından ise sessizliğe bürünmüşlerdi.

ABD HAZİNE BAKANI MNUCHIN İLE GÖRÜŞTÜ

Resmî programlarında Türkiye’nin gündemdeki konulara bakışını anlatan Albayrak, çok önemli bazı görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerin en önemlisi ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile yapılan görüşme oldu. Edinilen bilgiye göre, toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğini artırma hedefine yönelik adımlar konuşuldu. Albayrak daha cuma günü ayrıca, Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu yetkilileri ile de bir toplantı yaptı. Albayrak cuma günü son olarak Türkiye tarafından temsil edilen IMF ülke grubu yemeğinde, Avusturya, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Kosova, Slovakya ve Slovenya’nın finans bakanları ile merkez bankası başkanlarını ağırladı.

TÜRKİYE TEDBİRİNİ ALDI
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD’deki G20 zirvesinde önemli temaslarda bulunarak, ekonominin dengelenme sürecini anlattı ve Türkiye’nin tezlerini ortaya koydu. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da, yaptığı sunumda, “dengeleme eğiliminin” belirgin hâle geldiğini belirterek “Cari dengedeki iyileşmenin sürmesi bekleniyor. İç talep koşullarındaki gelişmeler ve para politikasındaki sıkı duruş, enflasyon göstergelerinde de bir miktar iyileşmeye yol açmıştır” ifadelerini kullandı.
Bu arada IMF yetkilileri “Türkiye tedbirlerini aldı. Bir görüşmemiz yok” dedi. Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, Türk ekonomisinin karşı karşıya kaldığı sıkıntıları “abartmamak” gerektiğini belirterek “Türkiye ile IMF arasında 4’üncü madde kapsamında gözden geçirme çalışmaları dışında, resmî veya perde arkasında gerçekleşen herhangi bir görüşme yok” şeklinde konuştu. Thomsen “Türk ekonomisi bazı sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Ama bunları abartmamalıyız. Çünkü Türkiye, para politikaları da dâhil son altı ayda önemli tedbirler aldı. Enflasyon açısından, sıkı para politikasının devamı gerekiyor. Şeffaflık ve Merkez Bankasının bağımsızlığı da önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber