2021-09-12 07:17:37

Yüz yüze eğitimde kritik hafta! Koronavirüse etkisi bu hafta belli olacak

Türkiye’de koronavirüs önlemleri çerçevesinde yaklaşık 1,5 uzaktan eğitim yapıldı. Okullarda alınan önlemler ile birlikte yüz yüze eğitim geçtiğimiz hafta başladı. Yüz yüze eğitim ile birlikte vaka sayılarında artış yaşanabileceği belirtilirken aşılama konusunda bir türlü istenen seviyeye ulaşılamadı.

Yüz yüze eğitimde kritik hafta! Koronavirüse etkisi bu hafta belli olacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye’de yüz yüze eğitim 1,5 yıl sonra başladı. Okullarda alınan önlemler ile birlikte öğrenciler sınıflarında ders başı yaptı. Yüz yüze eğitim de etkisiyle başlayan hareketliliğin salgının seyrine etkisi bu haftadan itibaren görülecek. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada okulların açılması ile birlikte vaka sayılarının artış yaşanabileceğini belirtildi. 

SAĞLIK BAKANLIĞI TÜM İMKANLARI SEFERBER ETTİ

Salgına karşı tek silah olan aşılamada ise istenilen seviyeye ulaşılamadı. Sağlık Bakanlığı tüm imkanları seferber etmesine rağmen aşı sürecini tamamlamayanın toplam nüfusa oranı yüzde 50’yi bile bulmadı. Bugüne kadar iki doz Sinovac aşısı olan 15 milyon kişiden 9,3 milyonu üçüncü dozunu yaptırdı. Kalan 6 milyon civarında kişi ise hatırlatma dozu uygulanmadığı için ‘aşısını tamamlamayan’ grupta yer alıyor. 

HASTANEYE BAŞVURULAR ARTTI

Sinovac aşısında üç aydan sonra koruma azaldığı ve üçüncü dozlarını da yaptırmadıkları için, bu grupta yer alan özellikle 65 yaş üstü kişilerden hastanelere başvurular da artmaya başladı. Bugüne kadar 18 yaş üstü nüfusun yaklaşık 11 milyonu hiç aşı olmazken, yine 11 milyona yakın kişi de ikinci dozlarını yaptırmadı.

TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI ZOR

Üçüncü dozunu yaptırmayanların sayısı da eklenince Türkiye’de toplam nüfusta aşılama sürecini tamamlayanların oranı yüzde 40’lara kadar düşüyor. Uzmanlar "22 milyon hiç aşı olmayan ve 2. dozu yaptırmayan kişiye üçüncü dozun uygulanmadığı 6 milyon kişi de eklenince aşısı tamamlanmamış 28 milyon kişi oluyor. Toplam nüfusa göre aşısı tam olanlar yüzde 50’ye bile ulaşmıyor. Bu oranlarla toplum bağışıklığını sağlamak mümkün değil” değerlendirmesini yapıyor. Uzmanlar, toplum bağışıklığından söz edilebilmesi için nüfusun tamamının baz alınmasını ve toplam nüfusun en az yüzde 80’inin aşı sürecinin tamamlanmış olması gerektiğine dikkat çekiyor.  

Etiketler