2022-01-18 17:00:15 | Son Güncelleme : 2022-02-02 00:15:32

Koronavirüste hızla yayılan yeni tehlike ortaya çıktı: Aşı oldum, sonucum pozitif!

Koronavirüs salgını, Omicron varyantı ile birlikte önüne geçilemeyen bir şekilde hızla yayılmaya devam ediyor. Aşılama çalışmalarının hızlandığı bu günlerde Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, yeni sorunlarla karşılaştıklarını belirterek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özkaya, “Şu an ‘aşı oldum hastalandım’ diyenlerin büyük bir kısmı ‘subklinik’ olarak virüsle enfekte iken aşı olan grubu oluşturuyor" dedi.

Koronavirüste hızla yayılan yeni tehlike ortaya çıktı: Aşı oldum, sonucum pozitif!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını Omciron varyantı ile yayılma hızını oldukça arttırdı. Türkiye’de vaka sayılarının 20 binlere gerildiği dönemde çıkan Omciron varyantı ile vaka sayıları adeta patladı. Vakalar son açıklanan verilere göre 70 bine dayandı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantından sonra artan vaka sayılarına dikkat çekerek her açıklamasında aşı çağrısını yineliyor. 

Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, 'omicron' varyantının ve aşılanmanın artmasıyla yeni sorunlar ve sorularla karşılaştıklarını söyleyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“SEMPTOM GÖSTERMEYEN VİRÜS YÜKÜMÜZ DE VAR”

Hemen hemen herkeste semptom vermeyen düzeyde virüs yükü olduğuna dikkat çeken Dr. Özkaya, "Özellikle vatandaşlarımızdan aşı olurken kendilerini iyi değerlendirmelerini istiyoruz. Öyle vakalar geliyor ki ‘hocam biz 2 hafta önce aşı olduk, aşı olmamıza rağmen kovid olduk’ diyen hastalar var. Ülkede hemen hemen herkeste subklinik yani şikayet yapmayan semptom vermeyen düzeyde de olsa virüs yükümüz var. Üzerine aşı olduğumuz zaman bu klinik aşikar hale geliyor ve doktora, hastaneye gelmekle sonuçlanıyor. Bunların bir kısmında gerçekten akciğer tutulumu da görüyoruz. Eğer kendiniz halsiz, yorgun, kırgın hissediyorsanız ve yakın çevrenizde pozitif vakalarla temasınız varsa lütfen aşı olmadan önce kendinizi değerlendirin” dedi.

Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, 'omicron' varyantının ve aşılanmanın artmasıyla yeni sorunlar ve sorularla karşılaştıklarını söyleyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“AŞI OLDUM, HASTA OLDUM” KAYGISI

Semptom göstermeyen vakalardan dolayı teması olan kişilerin aşı olmadan önce vücudundaki reaksiyonları değerlendirmesini isteyen Özkaya, “Birkaç gün gözlemledikten sonra aşınızı olmanızı istiyoruz. Yoksa kovid virüsü ile enfekte iken üzerine aşı olduğunuzda semptomatik hale geliyor ve özellikle iş gücü kaybı, panik hali oluyor. Hastalar ‘aşı oldum, hasta oldum’ kaygısı yaşıyorlar. Aslında öyle değil. Ülkemizde hemen hemen herkeste subklinik semptom vermeyen düzeyde de olsa hepimiz bu virüsle karşılaşıyoruz. Üzerine aşı olduğumuzda aşının oluşturduğu hafif kırgınlık ve ateşle beraber hastalık ortaya çıkmaya başlıyor”

"AŞI EMNİYET KEMERİ GİBİDİR"

Omicron varyantından sonra vaka sayılarının artmasına rağmen ölüm ve hastaneye yatışların azaldığını belirten Dr. Özkaya, aşı önemine dikkat çekti. Özkaya, Şu ana kadar bu kadar vakalar artmasına rağmen ölüm sayılarının az olmasını ve hastaneye yatışların azalmasını aşıya bağlıyoruz. Her seferinde şunu tekrarlıyoruz: Aşı emniyet kemeri gibidir. Sizi kaza yapmaktan ya da hastalıktan korumaz ama kaza yaptığınızda veya hastalığa yakalandığınızda hayatta kalmanızı sağlayacak" diye konuştu.

 

Etiketler