Tgrt Haber
09 Şubat 2024 17:00 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 17:01

Arkeoloji ve sanat tarihi mezunları için turist rehberliği yolu açılıyor

Sanat tarihi ve arkeoloji bölümü lisans mezunlarının turist rehberliği yapabilmesi için AK Parti'den TBMM'ye teklif verildi.

Editör: Banu İriç / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Ak Parti, Turist, Tbmm

AK Parti TBMM grubu tarafından sanat tarihi ve arkeoloji mezunlarından yabancı dil yeterliliği olanların turist rehberliği yapabilmesi için kanun teklifi veriliyor.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah  Güler, AK Parti Grup Yönetim Salonu’nda yaptığı açıklamada Turist Rehberliği ile Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM'ye sunacaklarını belirterek, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın hazırladığı 14 maddelik bir kanun teklifi olduğunu ifade etti. Güler, “Üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümü lisans mezunları ve yabancı dil yeterliliğine sahip olanların turist rehberi olmaları kolaylaştırılmaktadır. İlgili bölümler için istihdamın geliştirilmesi, turist rehberi niteliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. Düzenlememizle birlikte seyahat acentalarının ve turist rehberlerinin verdikleri hizmetler arasında müşterilerin bilgisi ve onayı dışında belirli bir işletmeye gönderilmeleri karşılığında kendilerine veya yönlendireceği kişiye menfaat temin etmeleri seyahat acentaları için 1618 sayılı Kanun, turist rehberleri için 6326 sayılı Kanun ile ayrı ayrı yaptırımları önermekteyiz. Çince başta olmak üzere bakanlığımızın belirleyeceği Uzak Doğu dillerindeki turist rehberliğinin teşvik edilmesi amacıyla şartlar kolaylaştırılmaktadır. Zira ülkemizde mevcut durumda bu dilleri konuşan turistlere hizmet verebilecek rehber sayısı oldukça azdır” dedi.

Arkeoloji ve sanat tarihi mezunları için turist rehberliği yolu açılıyor - 1. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...