Tarih : 17.04.2018 - 22:11 Yorum : 0

'Peygamberler Tarihi Müzesi' teknolojiyi kullanacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip Peygamberler Tarihi Müzesini şehre kazandırıyor. Kur’an-ı Kerim’i esas alarak peygamberlerin yaşantılarına yer verilecek müze, ay-yıldız mimari tasarımıyla iki yapay tepe şeklinde tasarlanacak.

'Peygamberler Tarihi Müzesi' teknolojiyi kullanacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre,  Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip müzenin proje detayları duyuruldu. İçerik olarak Kur'an-ı Kerim'in esas alınacağı müze, ay-yıldız mimari  tasarımıyla iki yapay tepe şeklinde tasarlanacak.

Kullanım alanı tamamen toprak altında olacak müzenin yıldız tasarımına  sahip kısmında ise ziyaretçilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak bölümler yer  alacak.
 
İçerisinde danışma, idari birimler, personel odaları, mescit,  kütüphane, kafe ve alışveriş noktaları yer alan yıldız bölümü aynı zamanda müzeye  giriş ve çıkışları içeren 900 metrekarelik alanı kapsayacak.En geniş noktasındaki çapı 16 metreyi bulacak müzenin yüksekliği ise  15 metre olacak hilal kısmı da 6 bin metrekarelik bölgeden oluşacak.Teknolojik imkanların kullanılarak görsel bir şölen sunulacağı hilal  bölümünde Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tüm peygamberlerin yaşantıları yine  Kur'anda anlatıldığı gibi yansıtılacak.
Kronolojinin yanı sıra kıssaların uzunluğuna da dikkat edilecek  müzede, sesli ve hareketli unsurlarda yer alacak. Müze aynı zamanda konuyu  bütünleyen, maket ağaç, bitki, hayvan, taş, kaya ve su gibi üç boyutlu nesnelerle  de desteklenecek.
 
"ÇALIŞMAYI, BİLİM HEYETİ HAZIRLADI"
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat  Çiftçi, tüm peygamberleri anmak ve anlamak için müzenin hayata geçirileceğini  belirtti.
 
Proje çalışmalarının tamamlandığını vurgulayan Çiftçi, şunları  kaydetti: "Buradaki hedefimiz ziyaretçilerimize peygamberler noktasında tarihi  bir yolculuk yaşatmak. İnsanlık tarihinde yol gösterici olan peygamberlerimizin  daha iyi tanıtılmasını sağlamanın Peygamberler Şehrine çok yakıştığını biliyoruz.  Çalışma bilimsel bir heyet tarafından hazırlandı. Kaynak olarak Kur'an-ı Kerim  esas alınıyor. Ayetlerle ve hadislerle peygamberler tarihi burada işlenecek. İşin  uzmanları tarafından metinler yazılıyor ve bu metinler görsel ve efekt olarak  sunulacak. Hangi peygamberimizin hangi bölgelerde yaşadığı, kavmi neydi, yüce  Allah tarafından ne amaçla görevlendirildiği konusunda müzede bilgiler verilecek.  İşte tüm bunları güzel bir şekilde seslendirilerek halkımıza sunacağız."
 
Çiftçi, projenin 18 ayda tamamlanarak hizmete sunulmasının  hedeflendiğini aktardı.

Etiketler : kültür sanat
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber