Tgrt Haber
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
28 Şubat 2024 - 09:32

Hollywood dedikoducu doluymuş... Dune 2'de yıldız isim neden gizlendi?

Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki'nin (Dune 2) filminin yönetmeni Denis Villeneuve, yıldız ismi neden gizlediklerini anlattı. Villeneuve, "Hayranlar için saklamak istediğim bir hediye gibiydi" dedi.
 - Bir zamanların en büyük zindanıydı
27 Şubat 2024 - 14:01

Zindandan camiye çevrildi! Dünyanın her yerinden akın akın buraya geliyorlar

Bizans döneminde zindan olan ancak gizemler ve sırlarla dolu camiye çevrilen Yeraltı Camisine akın akın turist geliyor. İstanbul'un Eyüpsultan'dan sonra en çok ziyaret edilen camisidir. İşte Yeraltı camiye dair bilinmeyen sırlar...
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
27 Şubat 2024 - 11:22

Dünya bu olayı konuşuyor! 240 milyon yıllık 'hazine' keşfedildi: 'Canavar' ilk defa görüldü

Bilim insanları, milyonlarca yıl boyunca toprak altında kalan bir fosilin izine rastladı. Keşfi adeta bir 'hazine' olarak nitelen bilim insanları, fosilin bulunduğu yeri hemen kazmaya başladı.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
27 Şubat 2024 - 10:58

Rezervasyonlar doldu... Akın akın İzmir'e gelecekler!

Kruvaziyerlerin gözde destinasyonlarından biri olan İzmir bu yıl da büyük ilgi görüyor. Daha şimdiden 70’in üzerinde kruvaziyer rezervasyon yaptırdı.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
26 Şubat 2024 - 07:30

Tablonun ardındaki sır bambaşka çıktı! 14 bin dolarken değeri bin kat arttı

Ünlü ressam Rembrandt'a ait olduğu ortaya çıkan bir tablo, 2 yıl önce 14 bin dolarken değeri birden arttı. 17. yüzyıla ait olan tabloya şimdi 14 milyon dolar değer biçiliyor...
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
23 Şubat 2024 - 17:33

Peaky Blinders’ın oyuncusu tanınmaz halde! Son hali şaşkına çevirdi

İzlenme rekoru kıran Peaky Blinders dizisinin yıldız ismi Paul Anderson, yasaklı madde sebebiyle tanınmaz hale geldi. Londra’da görüntülenen Anderson, ayakta durmakta güçlük çekti.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
23 Şubat 2024 - 01:07

Ünlü yönetmen Birol Güven, Sinema Genel Müdürü olarak atandı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, senarist ve yapımcı Birol Güven Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'ne atandı.
 - İstanbul'un kabus yılları!
22 Şubat 2024 - 13:10

İstanbul'un kabus yılları! İngiliz askerleri Galata Kulesi'nde

Galata Kulesi'nin geçirdiği tarihsel süreç Türkiye'nin tarihinde önemli bir yeri kaplıyor. İstanbul'un kabusu olarak geçen işgal yıllarına ait görüntüler yürekleri buruktu. Galata Kulesi'nde İngiliz askerlerinin izleri ve tarihsel devime dair detaylar haberimizde.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
22 Şubat 2024 - 10:38

Açık hava müzesine dönüştürülecekti! Son hali görenlerin yüreklerini burktu

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Pazarkapı mevkiinde otopark yapılan alanda inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkan 2 bin yıllık Roma Dönemi'ne ait kalıntıların son hali üzdü. Açık hava müzesine dönüştürülmesi beklenen alandaki tarihi kalıntıların tamamen otla kaplanması dikkat çekti.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
21 Şubat 2024 - 20:57

Bakanlık açıkladı: Galata Kulesi bir ay ziyarete kapatılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Galata Kulesi'nin 23 Şubat tarihinden itibaren bir ay süreyle ziyarete kapatılacağı açıklandı.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
21 Şubat 2024 - 14:20

Bakan Ersoy: Tüm dünyada örnek gösterilen bir ülke olduk

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy pandemi döneminde turizm sektöründe eski rakamlarını yakalayarak geçen tek ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
17 Şubat 2024 - 10:30

2 bin yıllık tarih yok olma tehlikesiyle karşı karşıya!

Bursa'nın İznik ilçesinde Roma dönemine ait 2 bin yıllık Herkül kaya kabartması tahrip edildi. Tarihi eser yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
 - İndirimli bilette kapsam genişledi
16 Şubat 2024 - 06:41

Bakanlık'tan sinemayı canlandıracak hamle: İndirimli bilette kapsam genişledi

Türkiye’de son yıllarda sinema bileti fiyatlarında fahiş bir yükseliş söz konusu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise seyircileri salonlara yaklaştırmak için sinema biletlerindeki indirim çerçevesini genişletti.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
15 Şubat 2024 - 13:22

İstanbul'un hiç görülmemiş fotoğraflarını yayınladılar

İstanbul'un 1800'lü yılların sonunda çekildiği tahmin edilen eski fotoğrafları Macaristan Budapeşte'deki Országos Széchényi Kütüphanesi tarafından yayınlandı.
 - 4 bin 500 yıllık yapı!
15 Şubat 2024 - 04:01

Umman'da tarihe ışık tutan keşif: 4 bin 500 yıllık yapı!

Umman'ın doğusunda yer alan el-Mudaybi vilayeti, arkeoloji dünyasını heyecanlandıran bir keşfe ev sahipliği yapıyor. Sultan Kabus Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından gerçekleştirilen kazılarda, Erken Tunç Çağı'na ait, en az 4 bin 500 yıllık bir yapı gün yüzüne çıkarıldı.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
14 Şubat 2024 - 14:07

Yılın iddialı komedi filmi C Takımı’na eğlenceli gala

Seri olarak perdeye gelecek C Takımı'nın ilk filminin galası yapıldı. Yılın iddialı komedi filmlerinden olan C Takımı 16 Şubat’ta beyaz perdede olacak.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
13 Şubat 2024 - 12:43

Bakan Ersoy: Cumhuriyet'in 100'üncü yılında hedefimize ulaştık

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Cumhuriyet'in 100’üncü yılında 100 yeni kütüphane hedefimize ulaştık. 100 kütüphaneyi tamamlayarak yeniden inşa ettik veya yapılandırarak hayatımıza geçirdik" dedi.
 - Camii duvarındaki fosil kalıntısı
13 Şubat 2024 - 10:43

Ayasofya'dan sonra sırlarla dolu ibadethane! Kariye Camii'nin duvarındaki fosil kalıntısı

Yeniden ibadete açılması beklenen Kariye Cami, Ayasofya'dan sonra en sırlarla dolu ibadethanedir. Bahçesinde şadırvanın bile olmadığı Bizans döneminden günümüze gelen Kariye Cami'nin isminden duvarlarına kadar gizemlerle dolu. Peki Kariye Cami ne zaman yeniden ibadete açılacak? Ayrıntılar...
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
09 Şubat 2024 - 17:00

Arkeoloji ve sanat tarihi mezunları için turist rehberliği yolu açılıyor

Sanat tarihi ve arkeoloji bölümü lisans mezunlarının turist rehberliği yapabilmesi için AK Parti'den TBMM'ye teklif verildi.
Kültür - Sanat - Kültür - Sanat
09 Şubat 2024 - 00:44

Mihrez 3 vizyonda! İşte oyuncu kadrosu ve filmin konusu

Mihrez 3 cin bebek bugün vizyona girdi. Türk korku sinemasının sevilen serilerinden olan Mihrez izleyicinin karşısına çıkıyor.
Başa Dön Sona Git