22˚
İstanbul
22˚
şiddetli yağmur
Nem %55
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-17 13:28:00

Sezen Aksu’nun skandal şarkısına suç duyurusu

Ünlü şarkıcı Sezen Aksu hakkında 'Şahane Bir Şey Yaşamak' isimli şarkısında Hazreti Adem ve Hazreti Havva’ya ‘cahil’ ve 'dini değerlere hakaret ve tahrik veya aşağılama‘ iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Sezen Aksu’nun skandal şarkısına suç duyurusu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Zonguldak’ta bir vatandaş 'Şahane Bir Şey Yaşamak' isimli şarkısında Hazreti Adem ve Hazreti Havva’ya yönelik ‘cahil’ ve 'dini değerlere hakaret ve tahrik veya aşağılama‘ suçunu işlediği iddiasıyla ünlü şarkıcı Sezen Aksu hakkında suç duyurusunda bulundu.

SEZEN AKSU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Zonguldak’ta fotoğrafçılık yapan Ramazan Arıkan isimli bir vatandaş Alaplı Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda, sanatçı Sezen Aksu’nun TCK'nın 'Halkı dini değerleriyle oynamak ve tahrik veya aşağılama' suçunu kapsayan 216/2. maddesi uyarınca yargılanması isteyerek şikâyetçi oldu. Arıkan, tüm vatandaşların dava açması için şikayetçi olmasını istedi.

"DİNİ DEĞERLERİMİZE HAKARET ETMESİNLER"

Arıkan, "Bizim ilk insanlarımız Âdem Aleyhisselâm ve Hava validemize hakaret içerikli bir şarkıda yer veren benim gözümde sanatçı değildir. Adem Aleyhisselama ve Havva validemize ‘Cahil’ ifadesi kullanıyor. Bu sadece İslam alemine değil bu hakaret tüm insanlığa, tüm insanların annesi ve babasına yapılan hakarettir. Ben bunu kaldıramadım, benim dini duygularımı zedeledi. Ben insanlık görevimi yaparak, şikayetçi oldum. TCK'nın 216 maddesiyle ilgili cezalandırılmasını talep ettim. Bu kişinin ceza almasını istiyorum. Artık yeter, bizim dini duygularımızla kimse oynamasınlar. Dini değerlerimize hakaret etmesinler. Ben artık bu gibi insanlardan bıktım artık. Ben vatandaşlık görevimi yapıyorum ve sonuna kadar bu savaşın mücadelesini devam edeceğim” diye konuştu.

MUSTAFA SANDAL'DAN SKANDALA DESTEK

Skandal şarkı nedeniyle Sezen Aksu’ya sosyal medyada tepkiler yükselirken ünlü şarkıcı Mustafa Sandal’dan Aksu’ya arka çıktı. Aksu’ya sosyal medyada tepki gösteren bir kullanıcının paylaşımını alıntılayan Sandal, ''Sen otur oturduğun yerde gördüğüm kadarıyla bir gram aklın var onu da bu ülkenin en derin ozanlarından biri olan sanatçının ne dediğini anlamaya çalışmakla yakma güzel kardeşim!.. Bir şarkı sözünü böylesine çarptırmak akıl ve mantık dışıdır.'' ifadelerini kullandı.

Skandal şarkıyla ilgili Mustafa Sandal'ın dışında Sezen Aksu’ya destek vererek konuyla ilgili paylaşım yapan ünlüler arasında, Seda Sayan, Demet Akalın, Gülben Ergen, Berkay Şahin, Bengü, Niran Ünsal, Simge Sağın, Defne Samyeli ve Aynur Aydın yer aldı.

CÜBBELİ AHMET’TEN SERT TEPKİ

‘Cübbeli Ahmet’ ismiyle bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de söz konusu şarkıyla ilgili Sezen Aksu’ya tepki gösterdi. Cübbeli Ahmet, ünlü sanatçıya, "Allah Âdem'e bütün isimleri öğretti buyruğunu bilmeyecek derecede echeller bugün toplumun en meşhur ve gözde sanatçısı olarak kabul ediliyorsa artık Allâh-u Teâlâ'nın bu toplumdan razı olup olmadığını anlamak için bu kıstas yeterlidir." diyerek tepki gösterdi.

Sözleri kendisine ait olan şarkısında Sezen Aksu, 'Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e...' ifadelerini kullandı.

‘ŞAHANE BİR ŞEY YAŞAMAK’ ŞARKI SÖZLERİ

Acısıyla, tatlısıyla
Ne şahane bir şey yaşamak
Dibe vurmak, dimdik durmak
Bin bahane, bin oyun kurmak
Binmişiz bir alâmate
Gidiyoruz kıyamete
Selam söyleyin o cahil
Havva ile Adem'e
Aha yine, aha yine
Önümüz uçurum, ardımız dağ
İlle yanacağız, yanacaklar
Elbette
Gül de var, diken de
Aşk da var, savaş da
Her şey hepimiz için
Kısmet hayatta
Yazın veda edişi
Şölenlerle, şarkılarla
Baharların gelişi
Kırmızı, mor, yeşil lila la la ne şahane

Etiketler