22˚
İstanbul
22˚
parçalı bulutlu
Nem %44
Rüzgar 4.41 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
18˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-11-30 20:01:44

Vedat Milor’un ‘Baklava’ açıklaması ustaları kızdırdı

Ünlü gurme ve yemek yazarı Vedat Milor, baklavanın, pastalar gibi değiştirilebileceğini savunması Gaziantepli baklavacıları kızdırdı. Baklava ustaları bunun mümkün olmayacağını belirterek Milor’a tepki gösterdi.

Vedat Milor’un ‘Baklava’ açıklaması ustaları kızdırdı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ünlü gurme ve yemek yazarı sosyal medya üzerinden yaptığı ‘Baklava’ açıklaması büyük yankı uyandırdı. Milor’un “Gaziantepli ustaların yaptığı baklava dünya çapında bir şaheser. Ama düşünün, şöyle Batı’da pastacılık eğitimi almış bir modern şef çıkıp da hamuru daha da geliştirse, şerbetle oynasa, sunumu daha farklı yapsa nasıl olur?” açıklaması Gaziantepli baklavacıların tepkisine yol açtı.

"BAKLAVANIN DEĞİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Ayıntap Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aktaş, 34 yıllık baklava ustası olduğunu belirterek, baklavanın lezzetini geleneksel yöntemden aldığını ifade etti. Aktaş, baklavanın yapım aşamasında modernize edilemeyeceğini söyleyerek “Bazı şeyler değişebilir ama yapımı, şekerlenmesi ve dilimlenmesinde değişme olmaz. Baklavanın yapımında değil de sunumunda değişiklik yapılabilir. Çeşit çeşit dizilebilir, ters konulabilir" ifadelerini kullandı.

"EKMEK DEĞİŞİYOR MU?"

Bir başka baklava ustası İsmail Yılmaz da baklavanın yapımında değişikliğin söz konusu olmayacağını ancak sunumda farklılıklar olabileceğini savundu. Yılmaz "Baklavanın yüz yıllardır yapımında hamur açma, şerbet aşaması fıstık içeriği kalitesinde değişiklik olmaz. Ama sunum her zaman esnektir. Ekmek yüzyıldan beri içeriği değişmiyor. Baklavanın içeriği değişmez. Değişirse farklı tat alır. Ama diğer hususlar değişiklik gösterir" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler