21˚
İstanbul
21˚
açık
Nem %37
Rüzgar 6.38 /s
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2018-02-28 20:51:13

Börü Nedir, Ne Demektir? Börü ne anlama geliyor?

Nefesleri kesen dizi börü başladı. Börü ne anlama geliyor? Börü ne demek? Vatandaşlar merakla bu diziyi bekliyor.

Börü Nedir, Ne Demektir? Börü ne anlama geliyor?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Merakla beklenen dizi Börü, bu akşam Star TV'de ilk bölümüyle ekrana gelecek ve ekran yolculuğuna başlayacak. Dizinin başlamasına kısa bir süre kala izleyiciler de internet üzerinde Börü kelimesinin anlamını öğrenmek için araştırma yapıyor. Peki Börü ne demek? Börü anlamı nedir? İşte detaylar...

BÖRÜ NEDİR?

Börü, eski Türkçe'den gelen sözlük anlamı ile kurt, yiğit, bahadır ve cesur anlamına gelmektedir. Kurt anlamına gelen bu ifade, mitolojik bir ifade de vermektedir. Yalnızca hayan olan kurt değil kutsal bir varlık olarak kabul edilen kurt için de kullanılmaktadır.

Nihal Atsız’ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı eserlerinde sık sık bahsettiği, kürşad’ın 40 çerisinden biri olan kadim Türk savaşçıdır. Türkçe’de bir çok anlam içeren kelimedir. Kimi zaman at üzerinde arkasını dönerek ok atabilen savaşçıları kimi zaman yiğit güreşçileri kimi zaman ise tanrı dağı eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrılarını ifade etmek için kullanılmıştır. Çin kaynaklı Ergenekon destanı yazıtlarında, Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt tanrıyı ifade etmiştir.

 

Etiketler