Tgrt Haber
19 Şubat 2024 14:19 - Güncelleme : 19 Şubat 2024 14:19

İkinci el otomobilde üzen tablo!

Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, 2. el otomobil fiyatlarının yüzde 25 oranda düşmesine rağmen 2024'e girildiğinde de ticaretin durma noktasına geldiğini belirtti.

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
2. el otomobil,araç

Sıfır araçların pandemiden sonra tekrar piyasaya girmesi ve kredi faiz oranlarının yükselmesi ikinci el otomobil satışlarını olumsuz etkiledi. 

Enflasyon ve kredi durumunun 2. el araç fiyatlarının düşmesine neden olurken, satışları ise olumsuz etkiledi. Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, yüzde 25'e varan düşüşün yaşandığı 2. el otomobil piyasasının oturması için yüzde 15'lik bir düşüşün daha olması gerektiğini ifade ederek, değerlendirmede bulundu.

İkinci el otomobilde üzen tablo! - 1. Resim

“FİYATLARIN DAHA DA DÜŞMESİ GEREKİYOR”

İkinci el otomobil fiyatlarının daha da düşmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Kınık, “2023 yılının son çeyreğinden bu zamana kadar 2. el otomobil satışları tamamen durmuş vaziyette, bu durgunluk halen devam ediyor. Görüntü icabıyla 2024 yılının geri kalanında da satışlarda hareketlilik beklemiyoruz. Çünkü kredi faiz oranları yüksek olduğundan dolayı araba alım-satımı pek olmuyor. Araba piyasasında çok suni bir yükseliş olmuştu. O yükselişin peşine böyle bir durgunluk bekliyorduk. 2. el otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 25'lik bir düşüş oldu. Araç sahipleri direniyor ama fiyatların daha da düşmesi gerekiyor. Düşüşün yüzde 40'a kadar sürmesini bekliyor. Böyle olursa 2. el otomobil piyasası da oturur. Kâr oranları normale gelecek. Eskiden her gün 10 bin TL fiyatı artan otomobiller görüyorduk, artık böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

“2024 YILINDA HAREKETLİLİK BEKLEMİYORUZ”

Bu yıl da satışlarda bir hareket beklemediklerini ifade eden Kınık, “1 milyon TL'lik 2. el otomobiller 750 bin TL'ye düştü. Bu araçlar satılmadıkça fiyatlar daha da aşağıya düşecek. 2024'te bir hareketlilik olacağını sanmıyorum. Bir dönem sıfır araç yok deniyordu. Şimdi her bayide çok sayıda sıfır otomobil var. Tek tük de olsa satılan 2. el otomobiller, genelde 500-700 bin TL civarındaki arabalar oluyor. Bunlar da çok hızlı satılmıyorlar. İhtiyacı olanlar alıyor. İnsanlar araba alımında bekleme sürecine girdiler ve piyasayı takip ediyor” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...