Tgrt Haber
23 Kasım 2023 06:43 - Güncelleme : 23 Kasım 2023 06:55

Toyota 580 bin aracını geri çağırdı! Kritik hata: Freni engelleyebilir

Toyota Motor, park frenindeki montaj hatası ve ön camda su sızdırma nedeniyle 580 binden fazla aracını geri çağırdı.

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Anadolu Ajansı
Toyota 580 bin aracını geri çağırdı! Kritik hata: Freni engelleyebilir
Toyota, Japonya

Japon otomotiv devi Toyota Motor, park frenindeki montaj hatası ve ön camda su sızdırma nedeniyle 580 binden fazla aracını geri çağırdı. Anadolu Ajansı'nın Japonya devlet televizyonu NHK'den aktardığına göre geri çağırma çağrısı, Mayıs 2015-Mart 2023 döneminde imal edilen "Sienta" ve "Japan Taxi" model araçları kapsıyor.

FRENİ ENGELLEME RİSKİ VAR

Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığına (MLIT) geri çağırma bildirimde, göre söz konusu modellerde park freni pedalına cıvataların sıkı şekilde sabitlenmediği ve bu durumun cıvataların gevşeyip düşmesine yol açabileceği ifade edildi. 

Arızanın, hem park freninin doğru şekilde devreye girmesini engelleme hem de frenin sürekli etkin kalması dahil riskler taşıdığı belirtildi.

ÜCRETSİZ İŞLEM YAPILACAK

Bir diğer arızanın ön cam çıtalarının yağmur suyu sızdırabileceği olduğu, ıslanacak kabloların elektrikli sürgülü kapıların açılmasına neden olabileceği bildirildi. Toyota, kurumsal iletişim birimi kanalıyla yaptığı bildirimde, geri çağırılan araçlara ülke genelindeki bayilerde ücretsiz muayene uygulanacağını, ihtiyaç halinde parça değişimi de yapılabileceğini belirtti.

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...