Tgrt Haber
09 Aralık 2023 16:18 - Güncelleme : 09 Aralık 2023 17:02

Yatırım aracı değil 'zarar aracı' oldu! İkinci el otomobilde 'vadeli' çözüm

İkinci el otomobil piyasasını yakından takip eden vatandaşlar fiyatların daha da düşmesini bekliyor. Bazı şehirlerde son 3 ayda düşüş gözlemlendi. Samsun’daki ikinci el otomobil pazarındaki galericiler lüks araçların satılmadığı, 300-700 bin TL arasındaki araçların ilgi gördüğü bilgisini vererek, ''Araba eskiden yatırım aracıydı, şimdi zarar aracı oldu'' dedi.

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
İkinci El Otomobil, Araç, Galeri

Samsun 2. El Otomotivciler Sitesi'nde her cumartesi günleri kurulan ikinci el oto pazarındaki satıcılar 1 milyon üzerindeki araçların satılmadığını belirterek vatandaşların farklı mecralara yatırım yaptığını söyledi. Ortalama 300 ile 700 bin TL arasındaki arabaların genellikle rağbet gördüğünü söyleyen galericiler, piyasanın hareketlenmesini umuyor.

ARTIK YATIRIM ARACI DEĞİL

Samsun 2. El Otomotivciler Sitesi Başkanı İbrahim Kınık, ''Son 5- 6 aydır araba konusunda sıkıntılar var. Bu yükselişin bir de inişi olacağını biz biliyorduk. Son 5 aydır telefonlarımız çalmıyor. Bunun da sebepleri açık ve net ortada. Ülkedeki sıkıntı bütün sektöre yansıdı. Faizlerin yüzde 45’lere çıktığı bu dönemde bazı vatandaşlar araba almak yerine parasını faize yatırıyor. Araba artık bir yatırım değil çünkü para kazandırmıyor. Eskiden araba alıyordunuz, üstüne 1 ay sonra 15 bin TL, 30 bin TL koyuyordu. Bu durum bitti. Artık bayilerde sıfır araç da mevcut. İkinci elde şu anda 400 ile 700 bin TL arasında arabalar satılıyor. Lüks arabalarda sıkıntı var'' dedi.

VADELİ SİSTEMLE YARDIM

Galerici Rıfat Bilgili, ise şu açıklamaları yaptı:

''Piyasada nakit akışı zayıf fakat bizler işin olmadığı yerde iş oluşturuyoruz. Kendimiz vadeli sistem ile müşterilerimize yardımcı oluyoruz. Genel anlamda para sıkıntısı bizim ilimizde, ilçelerimizde var. Kredi faizlerinin yüksek olmasında dolayı vatandaş kendi parasını bankaya koyuyor. İşler şu anda ne iyi ne kötü durumda. Şu anda bayilerde araç fazlalığı var. Stok fazlası mevcut. Stok fazlalığından dolayı bayiler kampanya yapma aşamasındadır. Takasla araba alma konusunda daha iyi yardımcı oluyorlar. Bu durumdan dolayı sıfır araba daha da revaçtadır.

Şu anda 300 bin TL’nin altında araba yok. 300 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar olan arabalar piyasada biraz daha hareketli. Eskiden araba, ihtiyaçtan öte bir yatırım aracıydı. 500 bin TL’ye bir araba alıyordu, ona bir süre bindikten sonra 600 bin TL’ye satıyordu. Bu olay ortadan kalktı. Bugün artık araba yatırım aracı değil zarar aracıdır. Kasko, sigorta, bakımı, vergisi derken en az 50 bin TL’yi buluyor. Adam bu durumda parasını bankada değerlendiriyor.''

Yatırım aracı değil 'zarar aracı' oldu! İkinci el otomobilde 'vadeli' çözüm

''300 BİNDEN 700 BİNE KADAR OLAN ARAÇLARIN SATIŞLARINDA HİÇBİR SIKINTI YOK''

Galerici Hüseyin Kandemir ise ''İkinci el piyasası yaklaşık 3 aydır duraklama halinde. Fiyatlarda düşüş oldu. İnsanlar kredi çekemediği için milyonluk arabalarda gerçek anlamda bir duraklama var. 300 binden 700 bine kadar olan araçların satışlarında hiçbir sıkıntı yok. Yılbaşında ise bayiler tarafından zam olacağı söyleniyor'' şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...