Tgrt Haber
02 Nisan 2024 17:56 - Güncelleme : 02 Nisan 2024 18:16

CHP'nin 63 yıl sonra ilk kez kazandığı ilde seçim sonuçlarına itiraz!

CHP'nin 63 yıl sonra kazandığı Kütahya'da seçim sonuçlarına itiraz geldi. 602 oy farkıyla seçimi kaybeden MHP, seçimin iptali ve oyların yeniden sayılması için başvuru yaptı.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Türkiye 31 Mart'ta sandık başına giderek tercihini yaptı. Seçimlerin tamamlanmasının ardından itiraz süreci başladı. Partiler ve adaylar sandık kurullarına itirazlarını 2 Nisan saat 15.00' kadar yapabilecek. İtirazlar ise 13 günlük bir takvimde sonuçlanacak.

Ülkenin dört bir yanından seçim sonuçlarına itiraz gelirken, o yerlerden biri de Kütahya oldu. 2019 seçimlerinde MHP yönetiminde olan ancak son seçimle 63 yıl sonra CHP'ye geçen Kütahya Belediyesi'nde yarışın kaderini 602 oy belirledi. 

31 Mart yerel seçimlerinde CHP'li belediye başkan adayı Eyüp Kahveci, en yakın rakibi MHP'li belediye başkanı ve adayı Alim Işık'a 602 oy fark atarak seçimin galibi oldu.

CHP'nin 63 yıl sonra ilk kez kazandığı ilde seçim sonuçlarına itiraz! - 2. Resim

MHP SONUÇLARA İTİRAZ ETTİ

Ancak Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), resmi olmayan sonuçlara göre CHP'nin kazandığı seçimlere itiraz etti. MHP, 'Seçiminin iptali ve oyların yeniden sayımı' için İlçe Seçim Kurulu'na başvuruda bulundu.

Kütahya Adliyesi önünde basın açıklaması yapan MHP'li Kütahya Belediye Başkanı ve adayı Prof. Dr. Alim Işık, "Bir çok gerekçe ve usulsüzlük nedeniyle öncelikle seçimin iptal edilmesini istiyoruz. Gerekli bilgi ve belgeleri İlçe Seçim Kurulu'na sunduk. Süreci takip ediyoruz" dedi. Işık, yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

CHP'nin 63 yıl sonra ilk kez kazandığı ilde seçim sonuçlarına itiraz! - 2. Resim

USULSÜZLÜK VE HATALI SAYIM İDDİASI

"31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde öncelikle sandığa giderek oy kullanan tüm hemşehrilerime, sandık başlarında görev yapan sandık görevlilerimize, emniyet güçlerimize teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum. Kütahya'mıza yakışan sakin, sükunet içerisinde, herhangi bir olaya tanık olmadan seçimler tamamlandı. Arkasından tabii ki oylar sayıldı, İlçe Seçim Kurulumuza oylar aktarıldı. Daha sonra da sandık kurullarından gelen bilgiler İlçe Seçim Kurulumuza birleştirilmiş ve tutanak haline dönüştürülerek partilerimize ve parti temsilcilerimize tebliğ edildi. Gerek seçimler öncesinde hazırlık döneminde, gerekse oy kullanma sırasında ve ardından sayımlar sırasında ortaya çıkan mevzuata aykırı, usulsüzlük ve yanlış değerlendirilebilecek hatalı sonuçlarla ilgili bugün Kütahya Merkez Seçim Kurulu Başkanlığımıza itiraz dilekçemizi verdik. Öncelikle hayırlara vesile olmasını diliyorum.

CHP'nin 63 yıl sonra ilk kez kazandığı ilde seçim sonuçlarına itiraz! - 1. Resim

"KAFALARDA SORU İŞARETİ KALMASIN"

İtirazlarımıza konu birçok belgeli tam kanunsuzluk hali olarak mevzuata geçen halleri içeren dolayısıyla seçimlerin öncelikle iptalini ve ardından da olmuyorsa tüm sandıkların tekrar sayılmasını gerektiren keşiflerimiz var. Tabii ki seçimlerin her şeyden önce sonuçları itibarıyla da adil ve dürüstlüğü adına kimsenin kafasında bir soru işareti kalmaması gerekiyor. Tüm bunların aydınlatılması yapılacak itirazlar doğrultusunda ilgili kurumların sandıkları sayıp son şeklini kamuoyuna açıklaması ile mümkündür. İtirazımızın değerlendirilerek karar verilmesine, tüm bu nedenlerle hukuka aykırılıklarını seçim sonuçlarını etkileyecek nitelikte olduğunun tespiti halinde öncelikle seçimin iptaline, kabul edilmemesi halinde ise tüm geçerli ve geçersiz oyların tekrar sayılmasına karar verilmesini Sayın İlçe Seçim Kurulumuzdan arz ve talep ediyoruz. Seçimler her yeni dönemin başlangıcı ve umududur. Milletimizin umuduna zerre kadar şüphe düşürmeden bu sürecin sağlıkla sonuçlandırılması gerekir.

"KAZANAN ADAY DEĞİŞEBİLİR"

Şu anda itirazımızın inanıyorum ki, bahsettiğim gerekçelerle seçim kurulumuz tarafından değerlendirilip bu talebimizin uygun bulunacağı yönündeki kanaatimiz bizleri şimdilik umutlandırmaktadır. Aksi bir sonuç şehrimize de, hemşehrilerimize de, demokrasiye de yakışmayan bir sonuç olacaktır. Kesin sonuçlar Yüksek Seçim kurulu’ndan açıklanıncaya kadar her şey mümkündür. Bu mümkünlük haklı gerekçelerle birçok seçim bölgesinde seçimleri iptal olabileceği gibi, bazılarında oyların yeniden sayılması sonunda kazanmış gösterilen, kesin olmayan sonuçlara göre kazandığı kamuoyuna ve televizyonlara ilan edilen birçok adayın değişmesine yol açılabilmektedir."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...