2022-07-05 19:25:06 | Son Güncelleme : 2022-07-05 20:44:01

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan tahıl krizinin çözümü için tarih verdi: Görüşmeleri yoğunlaştıracağız

Son dakika haberi: Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerde 9 yeni anlaşmaya imza atıldı. İtalya Başbakanı Draghi ile ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'deki tahıl krizinin çözümü konusunda yol haritasını açıklarken, SAMP-T hava savunma sistemi için de imza aşamasına gelmek istediklerini belirtti. İtalya'ya Yunanistan ile ilgili uyarıda da bulunan Erdoğan, "Mülteciler konusunda Yunanistan sizin için de tehlike arz etmeye başladı" dedi. İtalya Başbakanı Draghi ise tahıl krizi konusunda Türkiye'nin arabulucu rolünü takdir ettiklerini dile getirdi.

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan tahıl krizinin çözümü için tarih verdi: Görüşmeleri yoğunlaştıracağız
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak bugün Türkiye'ye resmi ziyarette bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı.

Öne çıkan açıklamalar şöyle:

"Geçen ay Toscana bölgesinde gerçekleşen ve 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği helikopter kazası sonrasında İtalyan makamlarınca gösterilen iş birliği için teşekkür ediyoruz. İş birliği imkanlarının geliştirilmesi üzerinde durduk. Bölgesel, küresel konularda görüş alışverişinde bulunduk. Birçok alanda ilişkilerimizin kurumsallaşmasını pekiştirecek dokuz anlaşmayı imzaladık.

Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Ticaret hacmimiz geçen sene yüzde 34'lük artışla 23 milyar doların üstüne çıktı. İkili ticaretimizin bir özelliği de dengeli olması. Mevcut rakamlar bu sene 25 milyar dolar eşiğini rahatlıkla aşacağımızı gösteriyor.

Üçüncü toplantı ve iş forumunu sene içerisinde düzenlemenin yararlı olacağı konusunda mutabıkız. Şirketlerimizi işbirliklerini artırmaları ve karşılıklı yatırımlarda bulunmaları yönde teşvik etmeye devam edeceğiz. Askeri iş birliği ve savunma sanayi iş birliğimiz ayrı bir ehemmiyet taşıyor.

"TÜRK-İTALYAN ÜNİVERSİTESİ KURACAĞIZ"

Gündemimizde terörle mücadelede de iş birliği olarak ayrıca önemli yer tutuyor. İtalya'dan beklentilerimizi kıymetli dostumla ikili görüşmede paylaştım. Sayın Başbakan ile göçün idaresi ve yasadışı göçle mücadele konularını ele aldık. Bu alanda istişareler ve ortak projelerle güçlendirmek istiyoruz.

Halklarımız arasındaki yakın ilişkilerin pekiştirilmesini teminen eğitim ve kültür alanında atılabilecek adımları görüştük. Türk-İtalya Üniversitesi'nin kurulması girişimi bunların içinde en önemlidir.

İtalya'nın Türkiye-AB ilişkilerindeki desteği için kendilerine teşekkür ettik. Bu aşamada Türkiye'nin üyelik perspektifinin güçlendirilmesi esastır. Bu desteğin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Özellikle de zirve vesilesiyle Ukrayna krizini ayrıntılı bir şekilde ele aldık.

Libya başta olmak üzere diğer bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. İtalya enerji alanında önemli bir ortağımızdır. Karadeniz'deki Sakarya gaz sahasında iş birliğimiz dahil enerji güvenliğine dair ortak proje ve çıkarlara değindik."

DRAGHI: BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından konuşan İtalyan Başbakan Draghi, şu ifadeleri kullandı:

"Dost ülkeler, müttefik ülkeler Türkiye ve İtalya, karşımızda büyük sınamalar var. Birlikte çalışmak istiyoruz. İtalya ve Türkiye, aynı zamanda Kiev'e destek veriyorlar. Müzakere bazlı çözüm arayışındalar. Ukrayna'nın kabul edebileceği bir barışın içindedir her ülke. Türkiye'nin arabuluculuğu için büyük takdirimizi ifade etmek istiyorum, özellikle tahıl alanında. Dünyanın en fakir ülkelerinde çok ciddi problemlere yer açabilecek bi sınırlamadır bunlar.

Türkiye'nin burada merkezi rolü var. Temennim Rusya'nın bu girişime imkan vermesi ve bundan sonraki barış müzakerelerine bir açılış yapması. Ticari ilişkiler Akdeniz'in geçmişini belirlemiş olan ilişkilerdir."

TAHIL KORİDORU MESAJI

Daha sonra tekrar söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Karadeniz koridoru çok büyük önem ifade ediyor. Konuyla ilgili olarak gerek sayın Putin gerek sayın Zelensky'nin yaklaşımları önem arzediyor. Görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Bu tahılın ama buğdaydı, ama arpaydı, ayçiçeği yağıydı, bunların dünyaya ulaşımı söz konusu.

Bizim şu anda bu konularda sıkıntımız yok fakat dünyada sıkıntı var, özellikle Afrika'da ciddi sıkıntı söz konusu. Bizler her iki lidere aracı olmaya, BM çatısı altında sayın Gutterres'le görüşerek devam ettirmeyi istiyoruz. 1 hafta 10 gün içinde görüşmelerimizi yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız.

'SAMP/T KONUSUNDA İMZA AŞAMASINA GELELİM İSTİYORUZ'

SAMP-T bizim için gerçekten üç ülke arasında İtalya, Fransa, Türkiye arasında büyük önem arzediyor. En son NATO Zirvesi'nde sayın Macron ile konuyu etraflıca ele aldık. Sayın Draghi ile bu konuyu konuşacağım dediler. Bugünkü ikili görüşmemizde de konuyu tekrar ele aldık. Savunma bakanlarımız da ele aldılar. Bir an önce SAMP-T konusunda imza aşamasına gelelim istiyoruz. Bizim savunma sistemlerimiz içinde bu büyük önem arz ediyor. Bu konuyla zaten sayın Başbakanla mutabakatımız tam. Aynı şekilde Macron'la mutabakatımız var.

İTALYA'YA YUNANİSTAN UYARISI

Özellikle mültecileri Ege ve Akdeniz'de geri itme çabalarında, gayretinde maalesef Yunanistan, artık Avrupa'dan öte, yani Yunanistan İtalya için tehlike arz etmeye başladı. Geri itmelerde, düzensiz göçteki o insanlar nereye doğru sığınmaya çalışıyor? İtalya'ya doğru sığınmaya çalışıyor. Biz geri itmelerde elimizden gelen gayreti göstererek bu insanları denizlerden topluyoruz, kurtarmaya çalışıyoruz. Aynı sıkıntı İtalya'nın da başında var. Bu konuda sayın Draghi'nin düşüncelerini almak isterim."

GULSAH DOGAN 5 Temmuz 2022 21:30

HELAL OLSUN SN CUMHURBASKANIM AGZINA SAGLIK SN LİDERİM SİZE SONSUZ TESEKKUR EDERİM ALLAH BASIMIZDAN EKSİK ETMESİN SAYGILAR HURMETLER

GULSAH DOGAN 5 Temmuz 2022 21:04

SN CUMHURBASKANIMIZ ALLAH RAZI OLSUN SİZLERDEN ALLAH BASIMIZDAN EKSİK ETMESİN SİZLERİ COK SEVİYIRUZ DUALARIMIZ SİZİNLE SAYGILAR HURMETLER