2022-07-04 08:12:22 | Son Güncelleme : 2022-07-04 08:34:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yoğun diplomasi trafiği! Somali ve İtalya liderlerini Külliye'de ağırlayacak

NATO Zirvesi sonrası diplomasi trafiğine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta iki önemli isimle Külliye'de görüşecek. Erdoğan, bugün Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’la görüşecek. İki liderin görüşmesinde, yeni yatırım ve anlaşmaların masaya yatırılacağı tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yoğun diplomasi trafiği! Somali ve İtalya liderlerini Külliye'de ağırlayacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

NATO Zirvesi sonrası diplomasi trafiğine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta iki önemli isimle Külliye'de görüşecek. Mayıs ayında yapılan seçimlerde yeniden göreve gelen Somali Cumhurbaşkanı Mahmud’un, Türkiye’ye gerçekleştireceği bu ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek.

Erdoğan ile Mahmud'un görüşmesinde,  önümüzdeki dönemde ekonomik anlamda iş birliklerinin daha da geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımlar değerlendirilecek.

İTALYA İLE 3. HÜKÜMETLERARASI ZİVE TOPLANTISI

Bu hafta ayrıca, 10 yıldır yapılmayan Türkiye-İtalya 3’üncü Hükûmetlerarası Zirve Toplantısı gerçekleştirilecek. Yarın Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin bir araya geleceği zirvede, uluslararası gündemin en önemli konusu olan Ukrayna-Rusya Savaşı'nın yanı sıra, bölgesel gelişmeler, barış ve istikrar konuları ile ikili ilişkiler masaya yatırılacak. Ayrıca, gıda güvenliği, iklim değişikliği, yenilenebilir enerji gibi etkileşim halindeki bazı önemli konular da ele alınacak.

SAMP-T GÜNDEMDE

Söz konusu zirve, iki ülke arasında “bir dönüm noktası” olarak nitelendirilirken, savunma sanayi alanında yapılacak iş birlikleri de gündeme gelecek. Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki ortak SAMP-T füze projesinin son durumunun da konuşulacağı zirvede, Roma ve Ankara arasındaki ortak endüstriyel iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik atılacak adımlar konuşulacak.

Öte yandan, zirve öncesinde Ticaret Bakanlığı’nın iş adamlarının İtalya pazarına girişte karşılaştıkları sorunlar, talep ve değerlendirmelere dair görüşlerini bildirmelerini istediği öğrenildi.

GULSAH DOGAN 4 Temmuz 2022 19:53

SN CUMHURBASKANIMIZI COK SEVİYORUZ SAYGILAR

GULSAH DOGAN 4 Temmuz 2022 13:26

SN CUMHURBASKANIMIZI COK SEVİYORUZ SAYGILAR