2022-05-28 17:06:36 | Son Güncelleme : 2022-05-28 17:35:23

Fahrettin Altun'dan Diyarbakır annelerine destek mesajı: Kutlu bir direnişin hikayesi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından PKK'nın Çocukları Kaçırmasına Karşı Toplumsal Protesto: PKK Karşısında Diyarbakır Anneleri Paneli düzenlendi. Panelde katılımcılara video mesaj ile seslenen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Diyarbakır anneleri için "Onlar, terör odaklarının tüm tehdit ve baskılara rağmen 1000 gündür sürdürülen bir cesaretin, teröre meydan okuyan kutlu bir direnişin hikayesini yazıyorlar" dedi.

Fahrettin Altun'dan Diyarbakır annelerine destek mesajı: Kutlu bir direnişin hikayesi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hollanda'nın Lahey kentinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen "PKK'nın Çocukları Kaçırmasına Karşı Toplumsal Protesto: PKK Karşısında Diyarbakır Anneleri Paneli"nde katılımcılara video mesaj ile hitap etti. Panelde katılımcılara video mesaj ile hitap eden Altun, Diyarbakır annelerinin terör örgütü PKK'nın kaçırdığı ve ağına düşürdüğü çocuklarını terör batağından kurtarmak için dünyadaki en güçlü ve en büyük sivil direnişlerden birini ortaya koyduğuna işaret ederek "Onlar, terör odaklarının tüm tehdit ve baskılara rağmen 1000 gündür sürdürülen bir cesaretin, teröre meydan okuyan kutlu bir direnişin hikayesini yazıyorlar" ifadelerini kullandı. 

1.000’İNCİ GÜNÜNE ULAŞTILAR 

Diyarbakır annelerinin evlatları için başlattıkları nöbetin 1000'inci gününe ulaştığının altını çizen Altun, Diyarbakır annelerinin, yıllardır bebek, çocuk, kadın, öğretmen, polis, asker demeden kan döken terör örgütü PKK'nın zorla ya da kandırarak dağa kaçırdığı binlerce çocuğun ve annelerinin, toplumun vicdanını yaralayan feryadı olduklarını söyledi. "Onlarınki 40 yıldan beri terör örgütünün oluşturduğu baskı ve zulüm sebebiyle bastırılmış, yıldırılmış ve hatta susturularak bugüne kadar acılarını içlerine gömmek zorunda kalmış olan annelerin teröre karşı haklı başkaldırısıdır" diyen Altun,  bu direnişin aynı zamanda Kürt halkının sözüm ona haklarını savunduğunu iddia edenlerin gerçek yüzünü de gösterdiğini dile getirdi. 

"83 MİLYONUN DA ORTAK SESİ” 

Altun, Diyarbakır annelerinin aslında istedikleri tek şeyin çocuklarına kavuşmak, onlara sarılmak olduğunu söyledi.  Onlar çocuklarının, dağlarda PKK eliyle zulme uğramasına isyan ettiklerini belirten Altun, “Öyle ki bugün artık ülkemizdeki 83 milyonun da ortak sesi, vicdanı haline geldiler. Hacire Anne'nin isyanı ve kararlı duruşuyla başlayan bu bekleyiş, geride bıraktığı 1000 günde bir çığ gibi büyüdü ve evladı elinden koparılan, evlat hasreti çeken tüm anneler için de bir umut oldu” diye konuştu. 
Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019'dan beri yaz kış demeden her gün evlat nöbeti tuttuğunu kaydeden Atun, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Seslerini sınır ötesindeki terör kamplarında, kimi 9-10 yaşlarında kaçırılmış, yıllardır haber alamadıkları çocuklarına duyurmaya çalıştılar. Bugün evlat nöbetleri dalga dalga büyüdü. Sayısı 290'ı bulan ailelerin eylemleri, Diyarbakır'dan Van'a, Muş'tan Şırnak ve Hakkari'ye, İzmir'den Berlin'e kadar yayıldı. Evlat nöbetlerinin 1000 gündür aralıksız devam etmesi ve başka şehirlere yayılması, PKK terör örgütünün propagandasını ve Kürt halkı üzerinde inşa etmeye çalıştığı korku duvarını yerle yeksan etmiştir."

35 AİLE EVLATLARINA KAVUŞTU

Gerek annelerin evlatları için ortaya koydukları cesaret gerekse Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bölgedeki terörle mücadele politikaları sonucunda nöbetlere katılan ailelerin çocuklarını birer birer örgütün kanlı ellerinden aldığını kaydeden Altun, böylece bugüne kadar evlat nöbetlerine katılan 35 ailenin çocuklarına kavuştuğunu aktardı.