• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  114809
 • up
  USD
  6.8596
 • up
  EURO
  7.7623
 • up
  GBP
  8.7274
 • down
  Altın
  397.185
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 17.01.2014 - 07:58 Yorum : 0

'Hukuku sopa olarak kullanıp siyaseti dizayn edemezsiniz'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, 'Hukuku sopa olarak kullanarak siyaseti dizayn etmek gibi bir tertip içine giremezsiniz' dedi.

'Hukuku sopa olarak kullanıp siyaseti dizayn edemezsiniz'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Erdemli Yöneticiler Akademisi'nce Estergon Kalesi'nde düzenlenen Akademi Sohbetleri kapsamında, "Türkiye'de Aydınlar ve Siyaset" konulu sunum yaptı. Çelik, yolsuzlukla mücadele ederken usulsüzlük yapılamayacağını, hukukun çiğnenemeyeceğini ifade ederek, şunları söyledi:
"Hukuku sopa olarak kullanarak siyaseti dizayn etmek gibi bir tertip içine giremezsiniz. Bunu yaptığınız zaman yaptığınız şey hukuk falan olmaz... Ben siyasi bir hata yaparsam, benim partim siyasi bir hata yaparsa halk bedelini ödetir. Ben suç işlersem yargı benim yakama yapışır. Ama diğer taraftan siyasetçileri yargılayan veyahut da elindeki yargı gücünü bir cemaati de kendisine dayanak noktası yaparak devletin verdiği gücü manivela olarak kullanıp birileri taşları yerinden oynatmaya çalışıyorsa, bir siyaset mühendisliği yapmaya çalışıyorsa biz orda 'dur' deriz. Meselenin özü budur. Cemaatin gücünden yararlanan, cemaatin etkinliğinden yararlanan, sırtını oraya dayayıp birileri manipülasyon yapıyorsa bizim mücadelemiz bu insanlarladır. Bu A da olur, B de olur, C de olur. İlla da cemaat olmak zorunda da değil. Dolayısıyla bu memleketin ağzının tadını kimse kaçırmasın." Çelik, son günlerde gündeme gelen tartışmalara da değinerek, "İster adına 'hizmet cemaati' deyin, ister 'Fethullah Gülen Hoca Efendi'ye gönül vermiş insanların oluşturduğu sivil toplum hareketi' deyin, ne derseniz deyin. Bizim bu insanlarla bir derdimiz olamaz. Öğretmen, öğrenci, esnaf, memur, sanayici, tüccar, ev hanımı, öğretim üyesi, bu insanlardan oluşan ve bir muhafazakar kitle olan bu insanlarla bizim kavgamız da olamaz. Bizim onları hedef tahtasına koymamız da söz konusu değildir. Böyle toptancı bir tutum içerisine kim girerse girsin yanlış yapar" dedi. Çelik, İçişleri Bakanlığınca 2009'dan bugüne kadar bin 812 AK Partili belediyeye ön inceleme, 708 sefer de AK Partili belediyelerle ilgili soruşturma izni verildiğini kaydetti. "Yüz kızartıcı suç" işledi diye ihraç ettikleri belediye başkanları bulunduğuna işaret eden Çelik, kim çalarsa, yolsuzluk ve istismar ederse onun karşısında olduklarını anlattı. CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Bu hükümet 247 milyarlık yolsuzluk yapmıştır" dediğini anımsatan Çelik, Kılıçdaroğlu'na bu rakamı nereden bulduğunu sordu. Çelik, bu rakamın nereden çıktığını merak ettiğini dile getirerek, "Meğer, bu Zarrab marraf denilen adamlar, güya 87 milyarlık altın ihraç etmiş. 87 milyarlık altını, döviz kuruyla avro kuruyla çevirmişler, 247 milyar çıkmış. Maliye Bakanlığından son rakamları aldım. 2013, Türkiye'nin en fazla altın ihraç ettiği bir yıldır. 10 milyar civarındadır, 10 milyara da yaklaşmıyor. 10 milyar ihraç edilince 247 milyarlık yolsuzluk mu yapılıyor?" diye konuştu. Doğru yaptıklarını düşündüklerini ve "hiç hatamız yok" şeklinde de bir iddialarının bulunmadığını belirten Çelik, "Yanlış ve hata yapan insanları ayıklayarak, yolunuza devam edersiniz" dedi. "Hizmet denilen çatışmada gelecek kuşaklara çok ağır bir miras bırakıldığını düşünüyor musunuz" sorusu üzerine ise Çelik, şunları kaydetti:
"Ülkemizde sağcı vardır, solcu vardır. Türkçü var, Kürtçü var, liberal var... Demokratik çoğulculuk budur. Türkiye'yi bir gökkuşağı toplumu yapmak zorundayız. İnsanların farklı olması, farklı inanç dünyalarına ve farklı tercihlere sahip olması bir devlet için hiçbir zaman için sıkıntı da değil, tehdit de değil. Ancak bir kimse kendi cemaatinin gücüne dayanarak, kendi cemaatine yaslanarak yanlış yaparsa dünyanın her yerinde o yanlışa yanlış denir ve ona müdahale edilir. Onun için gelecek nesillere arızalar bırakacak, yaralar bırakacak şekilde bir çatışmanın içerisinde değiliz, olmamamız gerekiyor. Böyle bir tehlike görmüyorum. Bugünler geçecektir. İki kardeş arasında da kavga olur, küsüşmeler, darılmalar olur, sıkıntılar meydana gelir. Netice itibarıyla bu ülkede kardeşlik iklimini hakim kılmak zorundayız. Farklılıklarımıza rağmen birbirimize tahammül etmeyi öğrenmemiz gerekiyor."

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber