2022-05-20 07:20:19 | Son Güncelleme : 2022-05-20 07:25:59

Seçimler ertelenecek mi? AK Parti’den muhalefetin iddialara net cevap

2023 yılında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça kulisler hareketleniyor. Cumhur ittifakının adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan olurken Millet İttifakı’nda ise arayış sürüyor. Seçim takvimi yaklaştıkça iddialar da art arda gelmeye başladı. Muhalefetin seçimlerin altı ay erteleyebileceğine yönelik açıklamalarına AK Parti’den net mesaj geldi.

Seçimler ertelenecek mi? AK Parti’den muhalefetin iddialara net cevap
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye seçim atmosferine erken girdi. Parti sayılarının artması ve liderin çıkışları ile yeni polemik konuları gündemde sıcaklığını korurken Millet ittifakı cephesi erken seçim çağrısını defalarca yineledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin seçimlerin 2023 yılında yapılacağını söylemesine rağmen muhalefet ‘erken seçim’ söylemlerini tekrarladı. 

SEÇİMLER ERTELECEK Mİ?

Muhalefetin çağrıları cevapsız kalınca bu seferde seçim güvenliği tartışmaları başladı. CHP liderinin açıklamalarına hükümet kanadından cevap gecikmezken son olarak da seçimlerin ertelenmesine yönelik iddialar dolaşıma sokuldu. Muhalefet kulislerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik krizi gerekçe göstererek seçimleri altı ay erteleyebileceğine yönelik iddialar tartışılıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Seçimleri erteleyebileceklerine inanmıyorum” dedi.

AK PARTİ’DEN SERT TEPKİ

AK Parti ve MHP’den bu tartışmalara sert tepki geldi. Cumhur İttifakı’nın hukukçu kurmayları, seçimleri erteleme yetkisinin sadece Meclis’te olduğunu, bunun da ancak savaş sebebiyle olabileceğini hatırlattı. Hukukçu kurmaylar “Anayasanın hiçbir yerinde Cumhurbaşkanının seçimleri erteleme yetkisi yok. Boş iddialarla gündem meşgul ediliyor. Bunların tamamı seçimi kaybedeceklerini görmelerinin telaşıdır” değerlendirmesini yaptı.

CHP’NİN OYUNU TUTMADI

AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, CHP’nin çırpındığını ifade ederek “CHP ve CHP’nin peşine takılanlar, uzun bir süre ‘erken seçim’ söylentisi ile Türkiye’nin gündemini meşgul ettiler. Baktılar ifade tutmadı bu sefer ‘hemen seçim’ şeklinde değiştirdiler. O ifadenin de alıcısı çıkmayınca ‘derhâl seçim’ gibi ifadeleri tekrar edip durdular. Maksatları kargaşa çıkarıp gündemi meşgul etmek” diye konuştu.

SEÇİM TARİHİ BELLİ

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da “Seçim tarihi belli. Her şeyleri yalan bunların. Buradan da bir umutları var. 6’lıyı bir arada tutmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Etiketler