Tarih : 31.05.2021 - 12:02 Yorum : 0

Seçim yasasında yeni detay: 124 bölge, vekil transferine yasak

AK Parti’nin yeni siyasi partiler ve seçim kanunu çalışması tamamlandı. Çalışmada, seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi görüşü ağırlık kazandı. Ayrıca yapılacak değişiklikle milletvekili transferinin önüne geçiliyor.

Seçim yasasında yeni detay: 124 bölge, vekil transferine yasak

AK Parti yeni siyasi partiler ve seçim kanunu çalışmasında sona geldi. En kritik başlığı seçim barajı olan çalışmada AK Parti’nin yüzde 7 olarak hazırladığı taslakta değişikliğe gidip seçim barajının yüzde 5'e düşürülmesini önerebilir.

SEÇİM BARAJI YÜZDE 5'E İNEBİLİR

Çalışmanın ilk etabında seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7'ye düşürülmesi gündeme geldi. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan başkalığından yapılan MYK toplantısında konu enine boyuna masaya yatırıldı.Toplantıda seçim barajının yüzde 5’e indirilmesi görüşü ağırlık kazandı. Bu durumda oy oranı düşük partilerin bir ittifak içine katılmadan kendi başlarına seçime girebilmelerinin önü açılmış olacak.

TÜRKİYE 124 BÖLGEYE AYRILIYOR

AK Parti’nin çalışmasında bir diğer başlık da “daraltılmış bölge” sistemi. Çalışmada, yeniden düzenlenecek seçim çevrelerinin 7 milletvekili ile sınırlandırılması, Türkiye’nin 124 seçim bölgesine ayrılması görüşü öne çıkıyor.

Düzenlemenin içeriğinde milletvekili transferleri de yer alıyor. Meclis’te 20 milletvekili ile grup kurulabiliyor. Ancak AK Parti’nin çalışmasında grup kurarken transfer milletvekili engeli getirilecek. Seçildikleri partiden istifa eden milletvekillerinden oluşan yeni bir grup kurulamayacak.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber