2022-08-02 11:23:53 | Son Güncelleme : 2022-08-02 12:09:02

Yunanistan'da Abdülhamid Han rahatsızlığı! Emekli Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı'dan çarpıcı tespit: KKTC bayrağı çekilsin, ya şah ya da mat olur

Dünya yeni çatışmaların ve gerginliklerin eşiğinde.  Rusya-Ukrayna savaşı sürerken Kosova ile Sırbistan arasında gerginlik patlak verdi. Öte yandan Tayvan üzerinden Çin-ABD arasındaki gerilim artıyor. Dünya siyasetinde diplomasi hamleleriyle öne çıkan Türkiye, tahıl koridoruyla küresel bir etkiye imza atı. Öte yandan Türkiye sismik ve sondaj gemisi Abdülhamid Han’ı dün denize açılması Yunanistan tarafında rahatsızlıkla karşılandı. Peki dünya nereye gidiyor? Yunanistan, Abdülhamid Han’dan neden rahatsız? TGRT Haber’de emekli Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı çarpıcı tespitlerde bulundu.

Dünya adete ateş hattında ilerliyor. Bir yandan Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken öte yandan dün Kosova ile Sırbistan arasında gerginlik çıktı. Ayrıca son günlerde Tayvan üzerinden Çin-ABD arasındaki gerilim iyice artmış durumda. Dünyada bu gelişmeler yaşanırken diplomasi hamleleriyle öne çıkan Türkiye, Rusya-Ukrayna’yı bir masaya oturtarak hayata geçirdiği tahıl koridoru sayesinde dünya barışına, istikrarına ve güvenliğine büyük bir katkı sunuyor. Öte yandan Türkiye’nin sismik ve sondaj gemisi Abdülhamid Han denize açıldı. Bu durum Yunanistan tarafında rahatsızlıkla karşılandı. Peki dünya nereye gidiyor? Türkiye’nin Balkanlar ve Ortadoğu’daki rolü nedir? Yunanistan, Abdülhamid Han’dan neden rahatsız? TGRT Haber’de Cem Küçük ile Günaydın Türkiye programında ASAM TÜRK DEGS Başkanı, İstanbul Topkapı Üniversitesi öğretim üyesi, emekli Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı çarpıcı tespitlerde bulundu.

TÜRKİYE ARTIK KÜRESEL ETKİLER DOĞURAN BÖLGESEL BİR GÜÇ 

Tahıl krizinin küresel bir sorun olduğunu kaydeden Cihat Yaycı, 25 milyon ton tahılın dünya pazarına gönderilmemesinin dünyada gıda kıtlığına ve küresel enflasyona ciddi bir etkisi olabileceğini söyledi. “Dünya tahıl sevkiyatıyla rahatladı” diyen Yaycı, Türkiye’nin önemine ilişkin şunları söyledi: “Türkiye, Rusya ile Ukrayna’yı bir masaya oturtabilen tek devlet. Bu diplomasiyi yürüten Dışişleri Bakanlığını kutlamak gerekiyor. Bu bizim küresel etkiler doğuran bir bölgesel güç olduğumuzun bir göstergesi. Dünya barış, istikrara ve güvenliğine büyük katkı veren bir devlet olduğumuzun kanıtıdır. Bu devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği rotadır. Ortadoğu rahatlamış bir vaziyette.” 

Tahıl koridoru anlaşması İstanbul'da imzaladı. 

TÜRK GEMİLERİNE KKTC BAYRAĞI ÇEKİLSİN! 

Abdülhamid Han sondaj gemisinin göreve başlamasından Yunanistan’ın rahatsız olmasını değerlendiren Yaycı, şunları söyledi: “Yunanistan genişlemeci ve yayılmacı bir devlet. 6 kez savaşmadan toprak aldı. Denizin altı da topraktır. Türkiye’nin hakkını hukukunu savunması Yunanistan’ın işine gelmiyor. Türkiye’nin 22 Aralık 2020’den beri sismik ve sondaj gemilerini dışarı çıkartmaması yanlıştı. Yunanlılar bundan hoşnut oldu. Ama Yunanlılar ilelebet Türk gemileri dışarı çıkmasın istiyor, sorun bu.  Yunanistan sürekli Türkiye’ye yaptırım yapılsın istiyor. Abdülhamid Han gemisi Kıbrıs açıklarına geldi. Geminin Sevilla haritasının dışında Libya anlaşmasına yakın bir yerde görevlendirmesi gerekiyor. KKTC açıklarında olması önemli bir şey. KKTC bayrağı çekelim, Türkiye’nin eli rahatlar. Bu ya şahını ya da vezirini alırım demek oluyor.”

KOSOVA İLE BOSNA HERSEK TEHLİKEDE! ETNİK BOMBA BIRAKILDI 

Sırbistan-Kosova arasındaki gerilimi değerlendiren Yaycı, Sırbistan’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığına dikkat çekti. Kosova’nın bir devlet olduğunun altını çizen Yaycı, “Buraya etnik bir bomba bırakıldı. Sınırdaki Sırplar, Sırp kimliği ve plakası taşıyor. Kosova, herkesin Kosova kimliği taşımasını istiyor. Bu Kosova’nın egemenlik hakkıdır” dedi. Yaycı, Kosova’nın bu kararı almasının zamanlamasına dikkat çekerek “Kosova lideri ABD’ye gittikten sonra bu kararı aldı. Rusya-Ukrayna savaşı varken, Kırım'ın ilhakı sorunu varken Kosova, Bosna Hersek karıştırılmak isteniyor. Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti yakında Sırbistan’a katılma kararı alabilir. Balkanlarda bir danışıklı dövüş gözüküyor. Rusya’nın bir eyaleti olarak Sırbistan genişleyebilir hatta Bosna Hersek üzerinden denize açılabilir. Türkiye açısından önemli, Türk soylu insanlar var. Bosna Hersek’in ve Kosova’nın gözü bizde. Bunlar eski Osmanlı toprakları.”