22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %47
Rüzgar 2.19 /s
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
Cumartesi
23˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-09-02 08:09:52

Aşısızlara yeni yasaklar geliyor

Aşısızların yoğun bakımlardaki oranı yüzde 100’e yaklaştı. Hastanelerin yükü hızla artıyor. Aktif hasta sayımız 500 bine dayandı. Sonbahar tedbirleri masada. Aşısızlara yeni yasaklar geliyor. Kantinler "aşılı-aşısız" diye ayrılabilir.

Aşısızlara yeni yasaklar geliyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yoğun bakımların ve virüsten ölümlerin yüzde 100’e yakınını aşısızlar oluşturuyor. Bu kapsamda aşısızlara yönelik yeni kısıtlamalar özellikle eylül ayı sonunda gündeme gelecek.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Delta varyantının etkisiyle vaka sayıları hızla yükselmeye devam ediyor. Hastanelerin yoğun bakımlarındaki yatış oranları ve Covid-19 servislerine yatış oranları da artmaya başladı. Virüsten ölümlerin ve yoğun bakımların yüzde 100’e yakınını Sağlık Bakanlığının verilerine göre aşısızlar oluşturuyor. Üçüncü dozunu yaptırmayan 65 yaş üstü vatandaşların da hastanelerdeki oranlarının arttığı belirtiliyor. Aşılamanın yüksek olduğu yerlerde ise vaka sayılarında düşüş yaşandığı belirtiliyor.

HASTANEDEKİ AŞISIZ SAYISI HIZLA ARTIYOR

Aşısızların hastaneye yatışlarının hızla arttığını belirten uzmanlar, bir başka sıkıntının ise birinci doz aşısını olup ikinci doz aşısını yaptırmayanlar olduğunu söyledi.  Birinci doz aşısını yaptıranların oranının yüzde 75’in üzerinde olduğunu belirten uzmanlar, toplum bağışıklığı için ikinci doz oranının yüzde 75-80 olması gerektiğini söyledi. Bu haftanın çok önemli olduğunu ve pazartesi günü okulların açılacağını vurgulayan uzmanlar, “Güvende olmamız için bu haftayı çok iyi değerlendirmemiz lazım. İkinci dozlar hızlanmalı” görüşünü dile getiriyor.

AŞISIZLARA YENİ YASAKLAR MASADA

Aşısızları aşı olmaya teşvik etmek için getirilen uçak, tren ve şehirlerarası otobüs yolculuğunun yanı sıra toplu etkinliklere katılmak için zorunlu olan ‘negatif PCR testi’ zorunluluğunun kapsamının eylül sonunda genişletilebileceği bildirildi. AVM’ler, üniversite kantinleri, yemekhaneler, kütüphanelerin de PCR testi zorunluluğuna dâhil olacağı aktarıldı. Bazı kamu hizmetlerinden faydalanmak isteyenler için de aşı veya negatif test sonucu belgesi şartı getirilebileceği belirtiliyor. Alınan bu tedbirlerle aşılamada oranlar istenilen düzeye ulaşmayıp aşıya karşı direnç devam ederse bu kez zorunlu PCR testinden ücret alınacağı belirtiliyor.

COVID’Lİ HASTA SAYISI 500 BİNE DAYANDI

Son 15 gündür testi pozitif çıkanların oranı yüzde 6’nın altına düşmezken Türkiye’de salgının seyri halen yükseliş gösteriyor. Aktif hasta sayısı 500 bine dayanırken Türkiye’de salgının başından bu yana en yüksek aktif hasta sayısına 565 bin ile nisanda ulaşılmıştı. Aktif hasta sayısının bu kadar yüksek olması nedeniyle uzmanlar, hastaneye yatışlarda, yoğun bakım ihtiyacı olanlardave vefat sayılarında kısa sürede düşüş öngörmüyor.

Etiketler