2022-05-21 11:48:11 | Son Güncelleme : 2022-05-21 14:58:10

Canan Karatay "Bu insan yiyeceği değil!" diyerek ortalığı karıştırdı: Metabolizmayı alt üst ediyor, tiroidi bozuyor!

Canan Karatay yulaf ve midye için öyle açıklamalar yaptı ki ağzınıza bile sürmeyeceksiniz! Son yıllarda yaptığı açıklamalarla gündem olan Prof. Dr. Canan Karatay, yine ezber bozan açıklamalarda bulundu. Her sözüyle dikkatleri üzerine çeken Karatay, çok tartışılacak bir konu daha ortaya attı. Özellikle son zamanlarda sağlıklı beslenmek ve kilo vermek adına sıklıkla tavsiye edilen yulafla ilgili çok konuşulacak uyarılarda bulunan Karatay, "Metabolizmayı alt üst ediyor ağzınıza bile sürmeyin" dedi. İşte Canan Karatay’ın asla yemeyin, uzak durun diyerek sıraladığı zararlı besinler…

Canan Karatay "Bu insan yiyeceği değil!" diyerek ortalığı karıştırdı: Metabolizmayı alt üst ediyor, tiroidi bozuyor!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlıklı yaşam için önerilen yulafla ilgili ezber bozan açıklamalarda bulunan Canan Karatay, zararlı besinleri ve faydalı yiyecekleri tek tek anlattı. Altın değerinde tavsiyelerde bulunan Karatay, midyeden paket dondurmanın zararlarına kadar her detaya değinerek ciddi uyarılarda bulundu. Karatay sadece zararlı olanlar değil faydalı olan besinlerden de bahsetti. İşte Canan Karatay'dan çok konuşulacak açıklmalar...

"PAKET DONDURMA YEMEYİN"

Her zaman paket gıdalardan uzak durulması gerektiğini ısrarla belirten Karatay dondurma içinde aynı uyarılarda bulundu. Paket dondurmaların sağlık için büyük bir risk olduğunun altını çizerek uzak durulması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay çoğu yiyecekte olduğu gibi dondurmada da ev yapımını tercih ediyor. Karatay'a göre paket dondurmalar sağlığımız için bir tehdit. Paket dondurmada mısır şurubu şekeri olduğunu söyleyen Canan Karatay, bu şurupların metabolizmayı ve bağırsakları bozduğunu belirtti. Karatay; Mısır şurubu, çocukları zehirliyor. Anneler, daima ev dondurmasını tercih etmeli. İfadelerini kullandı.

YULAF İNSAN YİYECEĞİ DEĞİL, METABOZLİMAYI ALTÜST EDİYOR

Yulaf son zamanlarda sağlıklı yaşamın bir parçası haline gelen, zayıflamak için sıklıkla tavsiye edilen bir besin. Ancak Canan Karatay, özellikle diyet programlarının vazgeçilmezi yulafa da sıcak bakmadığını belirterek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. İşlenmiş tüm yemeklere karşı olduğunu belirten Canan Karatay, yulafın tiroidi bozduğunu ve kilo aldırdığını ifade etti.

Tiroidi alt üst eden yulafın bilinenin aksine çok zararlı bir besin olduğunu ve insan metabolizmasına uygun olmadığını söyleyen Karatay’ın bu açıklamaları çok konuşulacak gibi duruyor. Karatay, yulafın insan yiyeceği olmadığını, gluten dolu, metabolizmaya zararlı bir besin olduğunu belirtti.

"MİDYE SAĞLIKLI DEĞİL"

Midye için de olumlu konuşmayan Karatay ne kadar güvenilir olduğu konusunda endişelerinden bahsetti. Piyasadaki tüm midyelerin Kayseri'deki bir fabrikadan dağıtıldığını açıklayan Canan Karatay, midyelerde kullanılan pirince güvenmediğini belirterek "İçine ne konulduğunu bilmiyorum, hazır satılanlara karşıyım. Sahillerde satılanlara dikkat edin" dedi.

"ÇİĞ KÖFTEYİ EVDE YAPIN"

Hazır yapılan çiğ köftenin içerisindeki besinlerin güvenilir olmadığını söyleyen Karatay, evde yapılanın daha sağlıklı olacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu; "Çiğ köfte sağlıklı et ve yerel bulgurdan olmalı. Dışarıda satılanlarda hangi bulguru kullandıklarını bilmiyoruz. Doğal olanı tercih edin. Evde yapıp yiyebilirsiniz, kilo alıyorum diye korkmayın"

Foto Galeri
Vücudunuzdaki değişikliklerin nedeni bu besinler

"EN GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN"

Yulaf ve midyenin zararlarından bahsederek uzak durulması gerektiğini söyleyen Karatay, Türk Kahvesi için de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türk Kahvesinin faydalarından bahseden Karatay, her sabah mutlaka bir fincan Türk kahvesi içtiğini söyleyerek, şekere karşı açtığı savaşı, burada da devam ettirdi.

Türk kahvesine asla şeker atılmaması gerektiğini belirten Karatay, "Mutlaka şekersiz tüketilmeli" dedi.

Kahvenin çok güçlü bir antioksidan olduğunun altını çizen Karatay, "Kahve çok önemli, çok güçlü bir antioksidan… Ben sabah aç karnına içerim. Uyandırır, rahatlatır, çok güçlü antioksidandır" şeklinde konuştu.

"BİR FİNCAN TÜRK KAHVESİ BİR DOMATESTEN 100 KAT DAHA ETKİLİ"

Türk kahvesinin antioksidan açısından da zengin olduğunun altını çizen Karatay, rahatlatan ve uyandıran etkilerinin de olduğunu belirtti. Bir fincan Türk kahvesinden alınan antioksidanın bir domatesten alınandan çok daha etkili olduğunu söyleyen Karatay, "Bir Türk kahvesi fincanı, domatesin verdiği antioksidandan 100 daha fazla antioksidan verir vücudunuza. Beyni de açar, cin gibi olursunuz…" sözleriyle açıklamalarına devam etti.

"ÇİÇEKLERİMİ SABAH KAHVESİYLE BESLERİM"

Türk kahvesinin çok güçlü bir antioksidan olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay, evindeki bütün çiçeklerini sabah kahvesiyle beslediğini açıkladı. Sabahları aç karnına içtiği Türk kahvesinin telvesiyle çiçeklerini suladığını belirten Karatay, "Kendim kahvemi içerim, kahve telvesiyle çiçeklerimi beslerim, en doğal gübredir." dedi

Diğer kahvelerin değil, özellikle Türk Kahvesinin çok faydalı olduğunu söyleyen Karatay, telvesini sulandırıp bütün çiçeklerinize dökebilirsiniz, bitkilerinize dökebilirsiniz dedi. Karatay; "Gördüğünüz tüm bitkilerimin altında Türk kahvesi vardır." sözleriyle bitkiler için kahve telvesinin inanılmaz faydalı olduğunun altını çizdi.  

İŞLENMİŞ KAHVE VE SÜT TOZUNA DİKKAT!

Karatay, işlenmiş kahvelerin ve süt tozunun yüksek oranda şeker içerdiğini ve kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyleyerek, "İşlemişlere tabi ki karşıyım. Latte'ler tabi ki işlenmiş. Süt tozu kesinlikle yasak" sözleriyle sade Türk kahvesinin işlenmiş kahvelerden ve süt tozundan çok daha faydalı ve etkili olduğunu bir kez daha hatırlattı.