21˚
İstanbul
21˚
açık
Nem %43
Rüzgar 3.12 /s
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
21 Mayıs 2022 Cumartesi
2022-01-17 13:38:22

COVID-19'a açık kapı bırakıyor! Salgında en zararlı besin açıklandı

Bilim insanları, COVID-19 pandemisinde tüketilen en tehlikeli besini açıkladı. ABD’deki araştırmacılar, şekerin insan sağlığına büyük zarar verdiğini ve salgında bağışıklığı zayıflattığını söyledi.

COVID-19'a açık kapı bırakıyor! Salgında en zararlı besin açıklandı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD’li bilim insanları, COVID-19 nedeniyle hastaneye yatan kişilerin sağlık geçmişlerini araştırdı. Ventilatöre bağlanan hastaların çoğunda altta yatan bir dizi sağlık sorunları görüldü. ABD'de hızla artan obezite ve diyabet (şeker hastalığı) gibi metabolik bozukluklar göze çarpıyordu. 

Pandeminin başından beri doktorlar, şeker tüketiminin azaltılması gerektiğini ve diyabetin COVID-19 virüsünün çoğalmasına katkıda bulunduğunu söylüyor. Ancak nasıl olur da diyabet bir solunum virüsüyle savaşmayı zorlaştırıyor?

Araştırmalar, SARS-CoV-2 virüsünün kısa vadede kan şekeri kontrolünü daha da kötüleştirdiğini gösteriyor. Yani, diyabetli insanlarda çok tehlikeli bir kan şekeri sorununa neden olabiliyor. SARS-CoV-2, pankreasın insülin üreten beta hücrelerinde bulunan reseptörlere bağlanarak bu soruna yol açıyor. 

KORONAVİRÜSE KAPI ARALIYOR 

CNBC’ye yazan Dr. Heather Moday, hastalarına sık sık diyabet konusunda uyarıda bulunduğunu belirtiyor. Çünkü diyabet, zararlı patojenlerin vücuda girmesini önleyen veya yavaşlatan bağışıklık sistemini zorluyor. 

ABD’li doktor, bağışıklık sistemimiz söz konusu olduğunda ne yediğimizin çok önemli olduğunu vurguluyor. Devamında ise, pandemi sırasında en tehlikeli besin kaynağının şeker olduğunu belirtiyor. 

Kan şekeriniz yüksek olduğunda, inflamatuar sitokinleri harekete geçiren, kan damarlarına zarar veren ve bu bölgeleri onarmak için bağışıklık sistemini harekete geçiren bir insülin direnci ve obezite kısır döngüsü başlar. Bu durum, bağışıklık sistemi için büyük bir dikkat dağınıklığı oluşturur ve tehlikeli bakteri ve virüslerin vücudumuzun savunmasını aşmasının önünü açar. 

DİYABET HASTALARI NE YAPMALI?

Bununla birlikte, prediyabet veya diyabet hastasıysanız hemen umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü Tip 2 diyabet kalıcı olmayabiliyor. Şeker kullanımını azaltarak bu durumu değiştirebilirsiniz. Böylece, bağışıklık sisteminizi de en iyi şekilde iyileştiribelirsiniz. 

Ancak düzenli olarak donut, şekerleme, kek veya kurabiye yemeseniz bile bazı besinlerin içindeki şeker miktarı da zararlı olabiliyor. Örneğin, ekmek, makarna, pirinç, mısır gevreği ve hatta belirli meyve ve meyve suları gibi çok fazla basit karbonhidrata sahip olmak kan şekerinizi sessizce yükseltebilir. 

Yaşınız ne olursa olsun, doktorunuzdan bir açlık hemogoblin A1c testi yapmasını isteyebilirsiniz. Bu sadece açlık kan şekerinizi öğrenebilir ve bir sorun varsa buna göre beslenmenizi değiştirebilirsiniz. 

Soda, şekerlemeler, kek ve latte gibi pek çok şeker içerikli gıdayı hayatınızdan çıkarmaya ya da en azından azaltmaya çalışın. Bu yiyecek ve içecekler herhangi bir besin değeri sağlamıyor ve çok miktarda şeker içeriyor. Bunun yerine, bitter çikolata, çilek veya başka bir düşük şekerli besini tercih etmelisiniz. 

Bu arada, şeker zehirse lif panzehirdir. Lif sadece sindiriminizi düzenli tutmakla kalmaz, aynı zamanda şekerin kan dolaşımınıza emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur. Gazlı içeceklerin, meyve sularının ve şekerli kahvelerin sağlığınız için bu kadar zararlı olmasının bir başka nedeni de lif eksikliğidir. Fasulye, mercimek, yulaf, avokado, karabuğday, armut, ahududu, arpa ve keten tohumu gibi pek çok gıda yüksek lif oranına sahip.

Etiketler