2021-07-30 14:44:43

Korkutan Delta varyantı uyarısı: Su çiçeği kadar kolay yayılıyor

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin yayınladığı belgeden korkutan bir Delta varyantı uyarısı geldi.

Korkutan Delta varyantı uyarısı: Su çiçeği kadar kolay yayılıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Delta varyantına dair korkutan bir belge yayınladı. Hindistan'da ortaya çıkan ve artık neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan Delta varyantının su çiçeği kadar kolay yayıldığını belirtti. Belgede aynı zamanda Delta varyantını aşılanmış kişilerin, aşılanmamış kişilerle aynı oranda yayabileceğini gösteren yayınlanmamış verileri özetliyor. 

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, ilk olarak The Washington Post tarafından paylaşılan belgenin gerçekliğini doğruladı. CNN’e konuşan Walensky, şu ifadeleri kullandı:

"İnsanların burada Delta varyantının çok ciddi bir sorun teşkil ettiğini anlaması gerekiyor. Bildiğimiz en bulaşıcı virüslerden biri. Kızamık ve su çiçeği gibi” 

Bununla birlikte, CDC'nin, Walensky'nin tam aşılı kişiler için yönergelerini değiştirme konusundaki tartışmalı kararını destekleyecek verileri bugün yayınlaması planlanıyor. Bu haftanın başında CDC  tam aşılı kişilerin bile, virüs bulaşmasının devam ettiği veya yüksek olduğu yerlerde kapalı mekanlarda maske takmasını tavsiye ettiğini duyurmuştu.

 

Walensky, "Delta varyantını kontrol altına almamız için aşırı önlemlere ihtiyacımız var. Rapordaki veriler beni şaşırtmadı” dedi.

ENFEKTE OLAN HER BİR KİŞİ 8-9 KİŞİYE BULAŞTIRIYOR

 

Diğer taraftan CDC’nin  belgesi Delta varyantının su çiçeği kadar bulaşıcı olduğunu ve enfekte olmuş her bir kişinin, virüsü ortalama olarak 8 veya 9 kişiyi enfekte ettiğini gösteriyor. Corona virüsün orijinal versiyonu ise soğuk algınlığı kadar bulaşıcıydı, yani enfekte olmuş her bir kişi virüsü ortalama olarak yaklaşık iki kişiye daha bulaştırıyordu.

Bilim dünyasında bir kişinin virüsü kaç kişiye bulaştırdığını ifade etmek için “r katsayısı” kullanıyor. Walensky, "R katsayısı 8 ya da 9 olan hastalıkların sayısı oldukça az” diyerek, Delta varyantının ciddiyetine vurgu yaptı.  

VİRÜSÜ AŞISIZLAR KADAR YAYABİLİRLER 

 

Belgeyi değerlendiren Emory Aşı Merkezi’nden Walter Orenstein, aşılı olan insanların virüsler karşılaştırdıklarını hastalık şiddetinin düştüğünü, ancak virüsü aşısızlar kadar yayabileceğini söyledi. Orenstein, şu sözlerle açıkladı:

“Aşılı insanlar yine de enfekte olurlarsa, vücutlarında aşısız insanlar kadar virüs bulunur. Bu, enfekte olan aşılanmamış insanlar kadar, onların virüsü  başkalarına bulaştırma olasılıkları olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, diğer varyantların aksine, aşılanmış insanlar, hastalanmasalar bile, enfekte oldular ve enfekte olan aşısız kişilerle benzer seviyelerde virüs saçtılar. Bu durum aşılama oranlarının yüksek olduğu ülkelerdeki Delta varyantı vakalarındaki artışı açıklıyor.''

 

 

 

 

Etiketler