27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-11-09 12:19:41

İspanya'dan çok çarpıcı bir araştırma! Obez gebelerle ilgili o yanlış çürütüldü

İspanya'da yapılan bir araştırma pek çok toplumca doğru kabul edilen gebe obez kadınların embriyolarının gelişmediğine dair yanlış kanıyı çürüttü.

İspanya'dan çok çarpıcı bir araştırma! Obez gebelerle ilgili o yanlış çürütüldü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İspanya’da yapılan bir çalışma obez kadınların embriyolarının gelişmediği yönündeki inanışı çürüttü. Laboratuvar ortamında 2 bin 822 kadın, 3 bin 316 yumurta üzerinde yapılan çalışmada obez ve normal kilodaki kadınların embriyolarının gelişimi arasında fark bulunmadığı belirtildi. Araştırma İspanya’nın dünyaca bilinen bir tüp bebek merkezi grubundan Dr. José Bellver ve ekibi tarafından yapıldı ve en prestijli dergiler arasında yer alan Human Reproduction’da Ekim 2021’de yayınlandı.

DOĞRU BİLİNEN BİR YALNIŞTI

Embriyolog Turgay Barut, “Bu zararlı etkiden sorumlu mekanizmaların, bozulmuş yumurta hücresi ve embriyo kalitesine ek olarak rahim dokusunun embriyoyu kabul etmesinde azalma olduğu düşünülse de henüz her hastada bu sonuçla karşılaşılacağı kesin olarak doğrulanmamıştır. Önceki çalışmalarda embriyo kalitesi yaygın olarak kabul edilen yapısal kriterler kullanılarak değerlendirilmiştir. Yüksek beden kitle endeksine sahip kadınlarda blastokist adı verilen 5. gün aşamasına kadar embriyoların ilerlemesini analiz eden sadece üç çalışma yapılsa da az sayıda hastaya ait veri kullanılmış veya çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Ancak veri sonuçları gebe kalmak isteyen obez kadınlarla ilgili doğru bilinen bir yanlışı ortaya çıkarmıştır” dedi.

3 BİN 316 YUMURTA ÜZERİNE ÇALIŞILDI

Araştırmada geriye dönük çalışmaların analiz edildiğini kaydeden Barut, araştırmaya 2 bin 822 kadın hasta dahil edildiğini belirtere “Toplamda 3 bin 316 yumurta hücresine mikroenjeksiyon yöntemi adı verilen teknikle her bir sperm hücresi ayrı ayrı enjekte edildi. Bu hastaların bin 251’i preimplantasyon genetik tanı adı verilen embriyolardan biyopsi ile alınan hücreler genetik analize gönderildi. Toplamda 17 bin 848 gibi ciddi sayıda embriyo analiz edildi” ifadelerini kullandı. 

EMBRİYOLARDA FARK YOK

Barut, tüp bebek tedavisine dahil edilen Beden Kitle Endeksleri bilinen ve mikroenjeksiyon işlemi ile elde edilen embriyolar gelişimin 5. ve 6. gününe kadar hızlandırılmış görüntüleme sistemi ile takip edildiğini söyledi. “Çalışmada beden kitle endeksi 18.5 kg/m ‘den küçük olan hastalar düşük kilolu; beden kitle endeksi 18,5-24,9 kg/m olan hastalar normal ağırlıkta; beden kitle endeksi 25-29.9 kg/m aralığında olan hastalar fazla kilolu ve beden kitle endeksi 30 kg/m ve üstü olan hastalarsa obez olarak değerlendirildi ve embriyo gelişimi analiz yazılımı ile harici bir bilgisayarda analiz edildi” diyen Bartu,  diyerek obez kadınlarda embriyo gelişimi başlangıçta daha yavaş bir ilerleme göstermiş olmalarına rağmen 5. veya 6. gün seviyesindeki embriyo olarak adlandırılan blastokist oluşum hızı, diğer üç beden kitle endeksine sahip hasta gruplarına göre farklılık göstermediğini belirtti.

 

Etiketler