22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-18 15:02:59

PCR testi şartı ne olacak? Karantina süresi kaç gün? Yarıyıl tatili uzayacak mı? Gözler Bilim Kurulu'nda!

Vaka sayılarında görülen artış nedeniyle gözler Fahrettin Koca başkanlığında bir araya gelecek Bilim Kurulu toplantısına çevrildi. Omicron varyantı, artan vaka sayıları, PCR testi şartı ve karantina süresi gibi konular toplantının gündeminde. Peki okullar erken tatil edilecek mi? Yarıyıl tatili uzayacak mı? Kimler PCR testi yaptırabilecek? Karantina kaç gün olacak?

PCR testi şartı ne olacak? Karantina süresi kaç gün? Yarıyıl tatili uzayacak mı? Gözler Bilim Kurulu'nda!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Omicron varyantı nedeniyle artan vaka sayıları ardından vatandaşlar Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak Bilim Kurulu Toplantısı’na odaklandı. Salgının seyrine ilişkin son gelişmeler ve tedbirlerin konuşulacağı toplantı hakkında ‘’Bilim Kurullu toplantısı saat kaçta? Kararlar ne zaman açıklanacak?’’ soruları gündeme geldi. İşte tüm detaylar.. 

BİLİM KURULU TOPLANTISI SAAT KAÇTA? 

Koronavirüs Bilim Kurulu Fahrettin Koca başkanlığında toplanıyor. Vatandaşlar son gelişmelerin ardından ‘’Bilim Kurulu toplantısı kararları ne zaman açıklanacak? Yeni tedbirler alınacak mı?’’ sorularının cevabına odakladı. Buna göre Bilim Kurulu 18 Ocak Salı saat 17.30’da video konferans yöntemi ile toplanacak.

PCR TESTİ KİMLERE YAPILACAK? 

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde PCR test zorunluluğu hakkında yeni bir uygulamaya geçti. Peki PCR testi artık zorunlu değil mi? PCR test uygulaması kimler için devam edecek?

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre PCR testi zorunluluğu olmayanlar şu şekilde; 

Aşısız ya da aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde covid-19 hastalığı geçirmemiş kişilerden uçak, otobüs, tren ya da diğer toplu ulaşım araçları ile gerçekleştirilecek olan şehirlerarası seyahatlerde,
Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklerde,
Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenmekte olan öğrenci kamplarında,
Tüm kamu ve özel işyeri çalışanlarına,
Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapan personele 

Bunun yanında Sağlık Bakanlığı tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırdı. Böylece PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacak. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından PCR zorunluluğu hakkında çıkarılan genelgenin konuşulması bekleniyor. 

KARANTİNA SÜRESİ DEĞİŞECEK Mİ? 

Artan vaka sayılarıyla birlikte Covid-19 pozitif çıkan vatandaşlar ''Karantina süresi kaç gün? 7gün sonunda test yapılacak mı?'' sorusularının cevabını merak ediyor. Bilim Kurulu kararlarına göre pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın karantina süresi bitmiş sayılıyor. Bilim Kurulu, gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları ve hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırdı. PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacak. Bugün gerçekleşecek Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında izolasyon süresi gibi detayların değerlendirilmesi bekleniyor.

YARIYIL TATİLİ UZAYACAK MI? 

Türkiye’de Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarında patlama yaşanırken vatandaşlar 20 Ocak Cuma günü başlayacak yarıyıl tatili hakkında Bilim Kurulu’dan gelecek karara odaklandı. Milyonlarca öğrenci ve veli ‘’Yarıyıl tatili uzayacak mı?’’ Sorusunun cevabını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer geçtiğimiz günlerde ‘’Şu an için yarıyıl tatilini bir hafta öne almak veya bir hafta sonuna ilave etmekle ilgili herhangi bir planlamamız yok. Sadece süreci yakından takip ediyoruz. Eğer gerekirse bu tedbiri alabiliriz’’ açıklamalarına yer verdi. Türkiye’de son 24 saatte 403 bin 836 Kovid-19 testi yapıldı, 64 bin 935 kişinin testi pozitif çıktı, 162 kişi hayatını kaybetti. Bilim Kurulu ile ortak hareket ettiklerini belirten Bakan Özer’in açıklamasından sonra gözler bugün gerçekleşecek Koronavirüs Bilim Kurulu kararlarına çevrildi.

Etiketler