22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-17 17:29:53

PCR testi zorunluluğu kalktı mı? Kimler PCR testi yaptırmak zorunda?

“PCR testi zorunluluğu kalktı mı?” sorusu, geçtiğimiz günlerde PCR test zorunluluğuyla ilgili çıkarılan yeni uygulama ile birlikte en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile aşısız vatandaşlar için PCR test zorunluluğuna ilişkin kararlar, soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Covid-19’la mücadele kapsamında 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren seyahat ve sosyal etkinliklere katılmak isteyen kişiler için getirilmiş olan PCR test zorunluluğunda son durum merak ediliyor. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda, “PCR testi artık zorunlu değil mi?”, “Kimler PCR testi yaptırmak zorunda?”, “PCR test uygulaması kimler için devam edecek?” “Aşısızlara test zorunluluğu kaldırıldı mı?” sorularına cevap aranmaya başladı.

PCR testi zorunluluğu kalktı mı? Kimler PCR testi yaptırmak zorunda?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ve merkez birimlere bağlı kuruluşlara göndermiş olduğu yazı ile Eylül ayında başlatılmış olan PCR testi zorunluluğuna dair yeni uygulamaların getirildiğini bildirdi. Yapılan yeni düzenlemeye göre test zorunluluğu bazı durumlar için sonlandırıldı. Bu da vatandaşın aklında bazı soru işaretleri oluşturdu. İnternet üzerinden araştırma yapmaya başlayan vatandaşlar, PCR testi zorunluluğunun kalkıp kalkmadığını, zorunluluğun kimler için devam edeceğini merak ediyor. Peki PCR testi zorunluluğu kalktı mı? Kimler PCR testi yaptırmak zorunda? PCR test uygulaması kimler için devam edecek? Aşısızlara test zorunluluğu kaldırıldı mı? İşte detaylar…

PCR TEST ZORUNLULUĞU KALKTI MI?

Covid-19 ile mücadele kapsamında Eylül 2021 tarihinde başlatılmış olan PCR testi zorunluluğu, geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafında yayımlanan genelge ile birlikte kaldırıldı. Seyahat ve sosyal etkinliklere katılım için zorunlu hale getirilmiş olan PCR testi, Bilim Kurulu’nun yeni tavsiye kararı doğrultusunda yeniden düzenlendi. Yapılan düzenleme ile birlikte;

  • Aşısız ya da aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde covid-19 hastalığı geçirmemiş kişilerden uçak, otobüs, tren ya da diğer toplu ulaşım araçları ile gerçekleştirilecek olan şehirlerarası seyahatlerde,
  • Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklerde,
  • Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenmekte olan öğrenci kamplarında,
  • Tüm kamu ve özel işyeri çalışanlarına,
  • Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapan personele PCR testi yaptırma zorunluluğuna gerek olmadığına karar verildi.

AŞISIZLARA TEST ŞARTI KALDIRILDI MI?

81 il valiliğine gönderilen genelgelerin ardından alınan yeni karar ve valiliklere gönderilen genelgeye göre sadece uçakla şehirlerarası seyahat edecek olan vatandaşların, aşısız ve aşı sürecini tamamlamamış olanlardan, son 180 günde Covid-19 geçirmemiş olanlardan PCR testi almak zorunlu hale getirildi.

KİMLER PCR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA?

81 il valiliğine ve merkez birimlere bağlı kuruluşlara gönderilen yazıya göre Eylül ayında getirilen PCR testi zorunluluğunun yeniden düzenlendiğini ve zorunlu olmaktan çıkarıldı. Fakat daha sonra valiliklere gönderilen yeni yazıda bu zorunluluğun sadece uçakla şehirlerarası seyahat edecek olanlar için yeniden getirildiği bildirildi. Yeni bildiriye göre uçakla şehirlerarası seyahat etmek isteyen aşısız ya da aşı sürecini tamamlamamış, son 180 günde ise Covid-19 geçirmemiş olan vatandaşlar için PCR testi yeniden zorunlu hale getirildi.

Bunun dışında huzurevi, bakımevi, ceza evleri, sevgi evleri ve tevkif evleri gibi toplu yaşam alanlarında PCR testi uygulamasına devam edilecek. Konuyla ilgili genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Huzurevi, bakımevi, sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler için PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilecek.”

Alınan karar kapsamında yurt dışına seyahat edecek olan vatandaşlar için de yine PCR testi zorunlu olmaya devam edecek.

Etiketler