Tarih : 29.04.2021 - 07:08 Yorum : 0

Prof. Dr. Aydın: 5 binin altını mayıs sonunda görürüz

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “Türkiye, tam kapanma kararını zamanında aldı. Ancak elinde poşetle gezip bu süreci suistimal edenlere müsamaha gösterilmemeli” dedi.

Prof. Dr. Aydın: 5 binin altını mayıs sonunda görürüz

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, ‘tam kapanma’ sürecinin ne gibi etkisi olacağını Türkiye gaztesine değerlendirdi.

Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı olan Aydın, Türkiye’nin bu kararı zamanında aldığını belirterek “Kısmi kapanmayla arzu edilen bir sonuca varmak söz konusu değildi. Ancak kısmi kapanma ve ramazanın getirdiği hareket kısıtlılığı tabloyu belirli düşüşe getirdi. Bu ivmeyi tamamlayacak tam kapanmaya ihtiyaç vardı. Aynı zamanda mayıs ortasından itibaren Avrupa bir açılım sürecine giriyor. Bu dönemde burada vaka sayılarının yüksek olmaması gerekiyor. Yanı başımızdaki bir coğrafyada herkes kısıtlamaları kaldırırken yeni yasaklar koymak zorunda kalınması toplumsal uyumu zorlaştıracaktır” dedi.

"5 BİNİN ALTINI GÖREBİLİRİZ"
Bayramdan sonra vakaların 10 binlerin altına düşebileceğini belirten Aydın “Hazirana girmeden 5 binin altını görebiliriz. Bu hedefe ulaşmak için, kuralların suiistimal edilmesini izin verilmemeli. ‘Ben markette çalışıyorum’ diye bir kâğıt eline alan, ekmek poşetiyle gibi dolanan kitlelerle zorlanabiliriz. Sıkı denetimler yapılmalı” ifadelerini kullandı.

“20 MİLYON KİŞİ DAHA AŞILANMALI”
Prof. Dr. Aydın, ayrıca bu süreçte 15 ila 20 milyon kişinin daha aşılanması gerektiğini, böylelikle ‘normalleşmeye’ daha hızlı dönebileceğimizi söyledi. Aksi takdirde vakaların tekrar artabileceğini aktardı.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber