21˚
İstanbul
21˚
açık
Nem %43
Rüzgar 3.12 /s
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
21 Mayıs 2022 Cumartesi
2021-12-16 13:25:31

Sağlık Bakanlığı atama tercih kılavuzu yayınlandı mı? Sağlık Bakanlığı personel alımı branş dağılımı nasıl?

“Sağlık Bakanlığı atama tercih kılavuzu yayınlandı mı?” sorusu, atama bekleyen sağlık personeli adayları tarafından sıklıkla aratılıyor. ÖSYM tarafından son dakika açıklaması olarak yapılan atama kılavuzlarıyla ilgili gelişme ardından internet üzerinden yoğun bir araştırılma yapılan konu ile ilgili “Sağlık Bakanlığı atama tercih kılavuzu yayınlandı mı?”, “Sağlık Bakanlığı personel alımı branş dağılımı nasıl?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı atama tercih kılavuzu yayınlandı mı? Sağlık Bakanlığı personel alımı branş dağılımı nasıl?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi gereği istihdam edilmek üzere gerçekleştirilecek olan yerleştirmeler için tercih kılavuzlarının yayınlanıp yayınlanmadığı sorgulanıyor. ÖSYM, KPSS 2021/10 atama tercih kılavuzlarına yönelik yeni bir son dakika açıklamasında bulundu. Peki Sağlık Bakanlığı atama tercih kılavuzu yayınlandı mı? Sağlık Bakanlığı personel alımı branş dağılımı nasıl olacak? İşte detalar…

SAĞLIK BAKANLIĞI ATAMA TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI

Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih kılavuzlarına yönelik son dakika açıklaması Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapıldı. Yapılan açıklamaya göre KPSS 2021/10 tercih kılavuzu erişime açıldı. Sağlık Bakanlığı personel alımları ile ilgili tercih yapmak isteyen adaylar, 16-22 Aralık 2021 tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden tercih kılavuzuna erişebilecek. Erişim, 22 Aralık 2021 saat 23:59’a kadar açık olacak.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine göre istidam edilmek üzere yerleştirmesi yapılacak olan Sağlık personeli adayları, tercih kılavuzlarına bugün saat 11:30 itibariyle erişmeye başladı. Tercih işlemleri Ek’te yer alan KPSS-2021/10 Tercih Kılavuzu kuralları gereği, ÖSYM’nin resmi internet adresi üzerinden T.C kimlik numarası ve aday şifreleri ile bireysel olarak gerçekleştirilecek. Adaylar, tercih işlemleri için kılavuzda yer alan koşulları dikkatli bir şekilde takip etmeli ve bu doğrultuda işlem yapmalıdır.

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ!

SAĞLIK BAKANI DR. FAHRETTİN KOCA AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanlığı personel alımları tercih kılavuzunun yayınlanmasına dair ilgili açıklama Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından geldi. Bakan Koca açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanlığı tarafından Bakanlığımıza 30.000’i sözleşmeli sağlık personeli, 10 bini de sürekli işçi olmak üzere, toplam 40 bin pozisyon/ kadro ihdası yapılmıştır. 20.000 sözleşmeli sağlık personelinin alımına ilişkin kılavuz ÖSYM’ye gönderildi.

Taşra teşkilatımızda istihdam edilmek üzere, KPSS PUANINA GÖRE, ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 20 bin sözleşmeli Personel alım sürecini başlatıyoruz. Gerekli bilgiler, tercih kılavuzu hazırlanmak üzere ÖSYM’ye verilmiştir.”

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI BRANŞ DAĞILIMI NASIL?

Yayımlanan tercih kılavuzuna göre sağlık personeli branş dağılımları şu şekilde olacak:

 • 10.348 Hemşire
 • 1.600 Ebe
 • 6.604 Sağlık Teknisyeni/Sağlık Teknikeri
 • Psikolog,
 • Sosyal Çalışmacı,
 • Biyolog,
 • Odyolog,
 • Çocuk Gelişimci,
 • Diyetisyen,
 • Fizyoterapist,
 • İş ve Uğraşı Terapisti,
 • Dil ve Konuşma Terapisti
 • Perfüzyonist,
 • Sağlık Fizikçisi.

40 bin kadro kapsamında 10 bin Sözleşmeli, 10 bin de sürekli işçi kadrosu için Mart ayı içinde ilana çıkarılacak ve işlemi yapılacaktır.

Etiketler