Tarih : 07.10.2021 - 17:21 Yorum : 0

SMA tarama testi nasıl yapılır? Evlilik öncesi SMA tarama testi nerede yaptırılır?

Sağlık Bakanlığı evlilik öncesinde çiftlere SMA taraması yapılacağını duyurdu. SMA tarama testleri sayesinde genetik geçişli bir hastalık olan SMA önlenebilir. Çiftlerin bilgilenmesini ve gerekli tedbirleri almasına yardımcı olan SMA tarama testi ücretsiz yapılacak. Peki SMA hastalığı nedir? SMA tarama testi nasıl yapılır? SMA tarama testi nerede yaptırılır?

SMA tarama testi nasıl yapılır? Evlilik öncesi SMA tarama testi nerede yaptırılır?

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılacak olan Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı sayesinde evlilik kararı alan çiftlere 81 ilde ücretsiz Spinal Müsküler Atrofi (SMA) taraması yapılacak. SMA genetik bir hastalık olması nedeniyle tarama programıyla taşıyıcı çiftler evlilik öncesinde SMA risk durumunu öğrenebiliyor. İşte SMA tarama testi hakkında bilmeniz gerekenler.

SMA TARAMA TESTİ NASIL YAPILIR?

SMA (Spinal Müsküler Atrofi) genetik bir hastalık olmasından dolayı evlilik öncesi çiftlerin SMA riskini kontrol ettirmesi gerekiyor. SMA tarama testi sonucuna göre doktorlar çiftlere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde alınacak tedbirleri ve gereken durumlarda tüp bebek önerisi yapabilecek. Uzmanlar Türkiye'de her yıl ortalama 170 SMA'lı bebeğin dünyaya geldiğini ve SMA tarama testi sayesinden bu durumun büyük ölçüde önlenebileceğini ifade ediyor.

SMA tarama testi sayesinde için Sağlık Bakanlığı hazırlıklarına devam ediyor. 81 ilde program kapsamında 800 bin arama kiti Bakanlık tarafından düzenlenen ihale ile 8 Ekim 2021 saat 11.00'e kadar teklif toplanacak. Ücretsiz SMA tarama testi uygulamasının en kısa zamanda hayata geçmesi bekleniyor. SMA testi evlilik öncesinde çiftlere ücretsiz olarak yapılacak.

SMA HASTALIĞI NEDİR?

SMA hastalığı omurilikte bulunan motor sinir hücrelerinin kaybına yol açarak vücut merkezine yakın kasların tutulumuyla, vücutta iki taraflı olarak güçsüzlüğe yol açan, kaslarda ilerleyici bir güçsüzlüğe ve atrofiye yani kas kaybına yol açan genetik geçişli bir hastalık olarak bilinir. SMA hastası olanlarda bacaklardaki güçsüzlük kollardan daha belirgindir. SMA hastalarındaki SMN geni hiç protein üretemediği için vücuttaki motor sinir hücreleri beslenemez ve bunun sonucunda istemli kaslar görevini yapamaz. Halk arasından ''gevşek bebek sendromu'' olarak bilinen SMA hastalığı 4 farklı tipi bulunur.

SMA hastalığı kişide yemek yemeyi ve nefes almayı bile imkansız hale getiren SMA'da görme ve işitme duyuları hastalıktan etkilenmez ve his kaybı olmaz. Kişinin zekâ düzeyi normal ya da normalin üzerindedir. Türkiye’de her 6000 doğumda bir görülen SMA hastalığı sağlıklı fakat taşıyıcı olan anne babaların çocuklarında çıkma ihtimali vardır. Ebeveynler taşıyıcı olduklarının farkında olmadan sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürürken genlerinde bulunan bu bozukluk çocuğa geçtiğinde SMA ortaya çıkabilir. Taşıyıcı ebeveynlerin çocuklarında SMA görülme oranı %25'tir. Bu nedenle SMA tarama testi sayesinde çiftler evlilik öncesi SMA riski konusunda bilgi sahibi olabilir.

Etiketler : Sma Hastalık
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber