2022-01-11 09:17:46

Soğuk algınlığı Kovid-19'a karşı koruyabilir

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, Kovid-19 ile benzer belirtileri olan soğuk algınlığının virüse karşı koruyabileceği tespit edildi. Araştırma sonucunda; Kovid-19'a yakalanmayan kişilerin bir bölümünde, soğuk algınlığı sırasında bağışıklık sistemi tarafından üretilen T hücrelerinin yüksek miktarda olduğu belirlendi.

Soğuk algınlığı Kovid-19'a karşı koruyabilir
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Koronavirüsle mücadele sürerken, virüsle ilgili yapılan bir araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Buna göre; soğuk algınlığının Kovid-19'a karşı koruyabileceği tespit edildi.

İngiltere'de yapılan ve sonuçları Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmada, Eylül 2020’de koronavirüse yeni yakalanmış bir kişiyle yaşayan ve daha önce soğuk algınlığı geçirmiş 52 kişi üzerine odaklanıldı. Yaklaşık bir ay süren çalışma boyunca grubun yarısı Kovid-19’a yakalanırken, diğer yarısı yakalanmadı.

YÜKSEK MİKTARDA T HÜCRESİ ÇIKTI

Koronavirüse yakalanmayan kişilerin 3’te birinde, soğuk algınlığı sırasında vücudun bağışıklık sistemince üretilen T hücrelerinin yüksek miktarda olduğu gözlendi.

Havalandırma, meskendeki virüs yükü gibi diğer faktörlerin de Kovid-19’a yakalanma oranına etki etmiş olabileceğini belirten araştırmacılar, buna karşın araştırmanın vücudun bağışıklık sisteminin çalışmasını anlamaya katkıda bulunduğuna, yapılacak aşı çalışmaları için de önemine dikkat çekti.

KORONAYA YAKALANMAYACAĞINI DÜŞÜNMEK HATA OLUR

Soğuk algınlığı vakalarının sadece yüzde 10 ila 15’ine koronavirüslerin neden olduğunu vurgulayan araştırmacılar, yakın zamanda soğuk algınlığı geçiren herkesin Kovid-19’a yakalanmayacağını düşünmenin büyük bir hata olacağını kaydetti.

Etiketler