2021-09-29 19:45:47

Son dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan aşı kartı açıklaması

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Okullarda yüz yüze eğitimi sürdürmekte kararlı olduklarını belirten Bakan Koca, aşı kartı hakkında çıkan iddialara ise "Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yok" sözleriyle cevap verdi.

Son dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan aşı kartı açıklaması
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Saat 17.00'de başlayan toplantı 2,5 saat sürdü. Aşılamadaki yol haritası, vakalardaki son durum ve yüz yüze eğitim konularının masaya yatırıldığı toplantının ardından Bakan Koca sosyal medya hesabından yazılı açıklama yaptı.

AKTİF VAKALARIN 4'TE 1'İ, 5-17 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR

Okullarda yüz yüze eğitim, salgının seyri ve koronavirüs tedbirleriyle ilgili konu başlıklarını değerlendirmek üzere bir araya geldiklerini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vaka sayıları içinde okula giden öğrencilerimizin bulunduğu yaş grubunun dağılımı ele alındı. 5-17 yaş arasında bulunan çocuklarımız aktif vakaların yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Bu grubun önemli ölçüde aşı programında olmadığını dikkate aldığımızda çocuklarımızda görülen vakaların beklenen bir durum olduğunu ifade etmek isterim. Buna karşın, bu yaş grubundaki çocuklarımızın hastaneye yatışında ya da yoğun bakıma girişinde belirgin bir artış olmamıştır. Mevcut tabloda okula giden çocuklarımız virüs ile karşılaşsa da hastanede tedavi görmesi gereken bir durum ortaya çıkmamaktadır" ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARLILIĞI

Okulların her kademede açık kalması için bütün tedbirlerin alınacağını vurgulayan Fahrettin Koca, "Okulların mutlak yüz yüze eğitime açık kalacağını tekrar ifade etmek isterim" dedi.

Aktif vakaların yaş ortalamasının düşmesinin hastanede tedavi gören sayısını azalttığını belirten Bakan Koca, "Ümit ederim ki kayıplarımızı da azaltacaktır. Hedefimiz hiçbir hasta kalmayıncaya kadar tedbirlere uymak, aşı ile bağışıklık sağlanıncaya kadar aşı programımızı kararlılıkla sürdürmektir" diye konuştu.

AŞI KARTI İDDİALARINA YALANLAMA

Yeni dönemde bazı mecralarda vatandaşlardan aşı kartı isteneceği yönünde çıkan iddialara da cevap veren Koca, "Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur. Bildiğiniz gibi birçok müesseseye girişte HES kodu uygulamamız bulunmaktadır. HES kodu ile giriş yapılan yerlerde zorunlu kontrol Riskli kişilerin dolaşımda olmamasını hedef almaktadır. Bunlar, aktif hasta ya da aktif temaslı kişiler ile sınırlıdır. HES kodu kişilerin riskli ya da çok riskli olduğunu, aktif hasta olup olmadığını, aktif temaslı olup olmadığını, son 72 saat içinde PCR negatif olup olmadığını ve aşılı olup olmadığı bilgisini içermektedir. Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir" şeklinde görüş belirtti.

"VAKA SAYILARINI AŞAĞI DÜŞÜRECEK 2 UNSUR VAR"

Salgının seyri ve günlük vaka sayılarında durağanlık olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca, "Bu durağanlık düşük vaka sayılarında değil, günlük 20 binin üzerindedir. Bu sayıyı hızla aşağıya düşürecek iki unsur var. Bunlar hızla yüksek oranda aşılı hale gelmek ve tedbirlere uymaktır. Son günlerde tedbirlerdeki gevşeklik vaka sayılarına doğrudan yansımaktadır. Bu gidiş aşı ile toplum bağışıklığı sağlama hedefimize ulaşmak için süreyi uzatmaktadır. Mevcut tedbirlerden ve maskeden en kısa sürede kurtulmanın yolu şimdi tedbirlere uymak ve maskesiz kalabalıklardan uzak durmaktır" şeklinde konuştu.

Vatandaşlara tedbirlere uyma ve aşı olma uyarısı yapan Fahrettin Koca, şöyle devam etti:

"Salgının ilk günlerinden bu yana uzunca bir süredir tedbirlere uyumu dile getirdiğimin farkındayım. Ancak önceleri tek korunma yolumuz tedbirlerdi. Bugün ise tedbirlerle birlikte aşı olmaktır. Sabreder ve vaka sayılarını hedeflenen şekilde düşürebilirsek maskesiz günlerimiz başlayacak. Eski günlerimize daha erken dönmek istiyorsak bugün tedbirlere daha sıkı uymalıyız."

Etiketler