Tarih : 19.06.2021 - 14:36 Yorum : 0

Uzmanından kahvaltıda yumurta yiyenlere 'çay' uyarısı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Veysel Ciğerli, kahvaltıda yumurta yiyenlerin yanında çay içmesini zararlı bulduğunu söyledi.

Uzmanından kahvaltıda yumurta yiyenlere 'çay' uyarısı

Hem yemekler esnasında hem de yemeğin hemen ardından içilen çayın zararlı olduğuna dair görüşler kafaları karıştırırken Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Veysel Ciğerli, konuya ilişkin açıklama yaptı. Kahvaltıda yumurta varsa çay olmaması gerektiğini söyleyen uzman, bir örnekle şu açıklamayı yaptı:

"Meyveler sağlıklı besinler olarak değerlendirilse de birçok meyvenin aynı anda tüketilmesi kişiye hiçbir yarar sağlamayabilir. Hayvansal protein de hataların sık yapıldığı besin grupları içindedir. Bu sebeple, et, balık, tavuk ile süt, süt ürünleri ve yumurtayı ayrı tüketmeniz gereklidir. Soğan ile sarımsağı birlikte tüketmekten de kaçınılması öneriliyor.''

''Bu ikilinin fazla tüketilmesi, ciltte lekelere, baş dönmesine ve midede hazımsızlığa yol açabiliyor.Çay ve kahvenin yemeklerle birlikte içilmesi ise alınan demir miktarını düşürüyor. Uzmanlar buradan yola çıkarak, bu içecekleri yemekten en az 45 dakika sonra içmeniz gerektiğini belirtiyor."

''ZEHİRLENME RİSKİ VAR''

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, demir içeriği ve vücutta emilimi açısından zengin bir hayvansal besin olarak değerlendirildiğini belirten Ciğerli, sözlerine şöyle devam etti:

"Kahvaltıda tüketilen yumurta ile birlikte çay içilmesi ise yanlış bulunuyor. Bunun sebebi çayın içerisinde bulunan 'tanen' adlı maddenin demir emilimini azaltması olduğu belirtiliyor. Bu sebeple sağlık açısından yumurta çay ikilisinin bir arada tüketilmemesi öneriliyor. İki asidik besinin bir arada tüketilmesi, zehirlenme riskinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Yemeklerin yanında aynı anda tüketilen yoğurt ve turp, midede yanma ve ekşimeye yol açıyor. Bu durum beslenme ve sindirim açısından sorun anlamına geldiği için ayrı ayrı tüketilmeleri, vücudun yapısı açısından daha doğru bulunuyor. Yoğurtlu yemeklerin yanında sirke gibi ekşi gıdaların tüketilmesi de önerilmiyor.''

Balon Balığı (Kurbağa Balığı) Neden Zararlı? Balon Balığı Nasıl Zehirler? Balon Balığı Yenirse Ne Olur? Balon Balığı (Kurbağa Balığı) Neden Zararlı? Balon Balığı Nasıl Zehirler? Balon Balığı Yenirse Ne Olur? Çok tehlikeli bir deniz canlısı olan Balon balığı taşıdığı toksin nedeniyle insan vücudunda ölümcül etkilere sebep olmaktadır. Genellikle deniz diplerinde yaşayan balon balığının etinin de zehirli olması ve kendini tehlike altında hissetmesi halinde karın kısmını şişirmesiyle dikkat çekmektedir. Son günlerde Antalya'da balon balığı yiyen üç kişinin ölmesi, balon balığı ihracatı ile ilgili mecliste yapılan görüşme sonrası merak edilen deniz canlısı hakkında bu makalemizde: "Balon balığı nedir? Balon balığı zehirli mi?, Balon balığı yenir mi? Balon balığı neden zararlı?, Balon balığının öldürücü etkisi var mı?, Balon balığı nasıl zehirler?, Balon balığı nerede görülür?, Balon balığı yenirse ne olur?" gibi tüm sorulara cevaplar vereceğiz.

Protein tozu kullanmak zararlı mı? Protein tozu zararları neler? Protein tozunun zararları nelerdir? Protein tozu zararlı mı? Peynir altı suyu proteini gezegendeki en popüler takviyelerden biridir ancak birçok sağlık yararına rağmen, zararlarından da bahseden bir çalışma vardır. Bazıları çok fazla peynir altı suyu proteininin böbreklere ve karaciğere zarar verebileceğini ve hatta osteoporoza neden olabileceğini iddia ediyor. Bu makalemizde, protein tozunun, yararları ve yan etkileri hakkında sizlere, bilgi vereceğiz.

Kaynak : AA
Etiketler : kahvaltı çay yumurta
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber