24˚
İstanbul
24˚
açık
Nem %38
Rüzgar 4.68 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-12-30 14:30:49

Hastanelerde TURKOVAC kuyruğu: Yerli aşıyı duyan sıraya girdi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli koronavirüs aşısı TURKOVAC, bugün itibarıyla şehir hastanelerinde uygulanmaya başlandı. Vatandaşlar yerli aşıya büyük ilgi gösterirken hastanelerde uzun kuyruklar oluştu.

Hastanelerde TURKOVAC kuyruğu: Yerli aşıyı duyan sıraya girdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen ilk yerli ve milli aşımız TURKOVAC, bugün uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu Toplantısı ardından Ankara Şehir Hastanesi'nde, bilim kurulu üyeleriyle birlikte yaptırdığı aşı, vatandaşlar tarafından da yoğun ilgiyle karşılandı. Hastanelerde yerli aşı için uzun kuyruklar oluşurken aşısını yaptıran vatandaşlar, aşı olmayan kişilere tepki gösterdi. 

Bakan Koca aşı sonrasında yaptığı açıklamada, bugünden itibaren şehir hastanelerinden başlamak üzere yerli aşı TURKOVAC’ın erişime açıldığını duyurmuştu. Bugün itibariyle TURKOVAC olmak isteyen vatandaşlar şehir hastanelerine koştu.

"İÇİMİZ RAHAT ŞEKİLDE AŞIMIZI OLDUK"

TURKOVAC aşısını sabırsızlıkla beklediğini ve geldiği an da hemen aşı olmaya geldiğini kaydeden Özlem Bahar yerli aşıya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Öğretmenim, TURKOVAC aşısını sabırsızlıkla bekliyorduk nihayet geldi. Ben 3 doz Sinovac olmuştum. Ama TURKOVAC çıktığı için de çok mutluyum. İnşallah vatanımıza ve milletimize hayırlı olur."

"Biz araştırma sürecini de eşimle birlikte ailece takip ediyorduk. Yerli ve milli olan her şeyi sonuna kadar destekleyen, evet diyen bir aileyiz. Keşke TURKOVAC, Sinovac’tan önce çıksaydı da diğer aşılarımı da onunla olabilseydim. Şu anda gerçekten çok mutluyum. İçimiz rahat bir şekilde devletimize güvenerek aşımızı olduk"

"TÜM TÜRK HALKINI TURKOVAC OLMAYA DAVET EDİYORUM"

Daha önce iki doz Biontech aşısı olan ve hatırlatma dozu için TURKOVAC’ın seri üretim onayı almasını dört gözle beklediğini vurgulayan Mehmet Kalay, "Ben ilk 2 aşımı Biontech olmuştum ve hatırlatma dozumu da TURKOVAC ile oldum. Devletimiz aşı çıkardığı için ve ben de devletimize güvendiğim ve destek olmak istediğim için TURKOVAC oldum."

"Tüm Türk halkını TURKOVAC olmaya davet ediyorum. Sonuçta kendi üretimimiz. Vatanımıza, devletimize ve milletimize güveniyoruz. Yerli aşıyı bilerek bekledim, çünkü TURKOVAC olmak istedim" şeklinde konuştu.

"KENDİ HOCALARIMIZA VE DOKTORLARIMIZ GÜVENDİK"

TURKOVAC olmak için 1 hafta daha beklediğini söyleyen Gazi Koç, “İki doz Biontech aşısı olmuştum. Dün Bakan Bey de yaptırdı. Biz de kendi hocalarımıza ve doktorlarımıza güvendik. Hatırlatma dozunda da yerli aşıyı tercih ettim. Güveniyorum hocalarımıza ikinci doz Alman aşısını olduktan sonra 3 ay geçmişti, 1 hafta daha TURKOVAC için bekledim” diye konuştu.

Etiketler