2021-09-21 15:38:37

Bakan Varank'tan uçan araba mesajı: Dünya bizi konuşacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST açılışında yaptığı konuşmada Türkiye'yi teknolojide gidişatı takip eden değil, teknolojiye yön veren ülkeler arasına sokmak için çabaladıklarını belirtti. Türkiye'nin İHA alanında dünyada parmakla gösterilen ülkelerden biri haline geldiğini söyleyen Bakan Varank, "Uçan arabalar konusunda da dünya bizi konuşacak" dedi.

Bakan Varank'tan uçan araba mesajı: Dünya bizi konuşacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) Atatürk Havalimanı'nda başladı.

Açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Azerbaycan Ulaştırma Haberleşme ve Yüksek Teknoloji Bakanı Rashad Nabiyev, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta çok sayıda davetli, gençler ve çocuklar katıldı.

Açılışta konuşan Bakan Varank, “Her yıl katlanarak artan ilgi ve alaka bize gösteriyor ki TEKNOFEST Türkiye’nin gelecek vizyonunun capcanlı örneğidir. TEKNOFEST yarışmaları, yarışmacıları, ziyaretçileri buraya gelemese de uzaktan takip eden gençler, Türkiye'nin geleceğini inşa edecek gerçek kahramanlardır. Biz TEKNOFEST gençliğine baktığımızda büyük Türkiye’nin mimarlarını görüyoruz. Bugün attığı adımlarla dünyanın her yerinde adından söz ettirecek mühendisleri, bilim insanlarını, girişimcileri görüyoruz. Ne mutlu bize ki ülkemizi 2053 ve 2071 hedeflerine taşıyacak adeta gözlerinden ışıklar saçan bir nesil ile beraber ile yürüyoruz” şeklinde konuşt

"GENÇLERİMİZ DÜNYAYA MEYDAN OKUYACAK KAPASİTEDE"

TEKNOFEST’in her yıl yeni rekorlar kırarak yoluna devam ettiğini söyleyen Varank, “Yerli ve milli helikopterimiz Gökbey halka açık ilk gösteri uçuşu ile semaları süsleyecek. Yine insansız hava aracımız Aksungur halkımızın huzurunda ilk gösterisini bu sene gerçekleştirecek. Ülkemizin medarı iftarı Akıncı gösteri uçuşu ile bu sene TEKNOFEST’e ayrı bir heyecan katacak. Milli otomobilimiz TOGG ilk kez bir festivalde milletimizle buluşacak. Açıkçası 2018 yılında yola çıktığımızda bu festivalin büyük bir heyecan oluşturacağının farkındaydık. Böylesine bir coşkuyu, teveccühü biz de beklememiştik. O yıl 14 farklı sınıftaki teknoloji yarışmalarına 4 binin üzerinde takım ve 20 binin üzerinde yarışmacı başvurdu. Bugün bu rakamlar 35 farklı yarışmaya 45 bin takım 200 bin üzeri katılımcıya ulaştık. Bu başarının üzerinde dikkatlice düşünülmesi gerektiğine inanıyorum. Bu ülkenin dört bir tarafındaki parlak beyinler şartların olgunlaşmasını bekliyor. Gerekli ortamlar sağlandığında gençlerimizin dünyaya meydan okuyacak bir kapasiteye sahip olduğu aşikar” şeklinde konuştu.

"İHA'DAN SONRA UÇAN ARABALARDA DA DÜNYA BİZİ KONUŞACAK"

Türkiye’nin yerli ve milli teknolojilerle yoluna devam edeceğini vurgulayan Bakan Varank, şöyle devam etti:

“Ülkemizi teknolojinin gidişatını takip eden değil, tayin eden ülkeler arasında sokmak için canla başla çalışıyoruz. Türkiye kritik teknolojilerin pazarı değil üretim üssü olmalıdır. İşte vatandaşlarımız ülkemizin İHA üretme sürecinin canlı şahitleri. 10 senede bu alanda nereden nereye geldiğimizi dünya hayranlıkla takip ediyor. Parasıyla dahi bize satmadığı İHA’larda bugün İHA alanında dünyada parmakla gösterilen ülkelerden biri haline geldik. Biz bu başarıyı bu işe hayatını adayan gençlerle geldik. Hayal kurup daha sonra hayallerine ulaşmak için hayatını hangarlarda, atölyelerde dağlarda geçiren gençlerle bu başarıyı yakaladık.

Bugün dünya basını İHA teknolojileri alanında bizi konuşuyor. Yarın da elektrikli araçlar, otonom araçlar, yapay zeka hibrit roket teknolojileri konusunda bizi konuşacak. Evet uçan arabalar konusunda bizi konuşacaklar. Ben ne zaman uçan arabalardan bahsetsem bizimle dalga geçmeye çalışanlar oluyor ama bilmiyorlar ki 2030 yılına kadar uçan arabaların pazar payı 320 milyar dolara ulaşacak. Onun için biz samanyolu galaksisi dediğimizde sadece akıllarına saman gelen anlayışa aldırış etmeden teknolojiye yatırım yapacağız, gençlerimize yatırım yapacağız ve birlikte inşallah tarih yazacağız. Türkiye gümbür gümbür gelen gençleriyle önümüzdeki yıllara mührünü vuracak.”

Etiketler