2022-06-30 15:26:59 | Son Güncelleme : 2022-06-30 15:29:48

Google, Kişisel Verileri Kullandığı Gerekçesiyle Bir Davayla Daha Karşı Karşıya

Teknoloji devi Google, kişisel bilgileri kullandığı gerekçesiyle Avrupa’da tüketici dernekleri tarafından şikayet edildi. Bu, ABD’li şirket için ilk vukuat değil…

Google, Kişisel Verileri Kullandığı Gerekçesiyle Bir Davayla Daha Karşı Karşıya
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Google, Avrupa’da defalarca kez mahkemelik oldu. ABD merkezli teknoloji devi Analitic verileri nedeniyle İtalya’da da davayla karşı karşıya kalırken, bu kez de kişisel verileri kullandığı gerekçesiyle Avrupa’da tüketici dernekleri tarafından şikayet edildi.

Avrupalı ​​tüketici dernekleri, ABD'li teknoloji şirketi Google'ı hesap kayıt süreciyle ilgili olarak kişisel verileri kullanması nedeniyle veri koruma otoritelerine şikayet etti.

GOOGLE İÇİN BİR DAVA DAHA YOLDA

Almanya Federal Tüketiciyi Koruma Merkezleri Birligi (VZBV), kişisel verileri kullanması nedeniyle Google'a bir uyarı mektubu göndererek hukuk davası için ilk adımı attı.

Avrupa Tüketici Birliği'nden (BEUC) yapılan açıklamada, Fransa, Yunanistan, Çekya, Norveç ve Slovenya'daki tüketici dernekleri Google'ı hesapları aracılığıyla toplanan geniş kullanıcı kişisel verileri kullanması nedeniyle veri koruma yetkililerine şikayet etti.

BEUC'a göre, tüketici dernekleri, Google hesabı için kayıt sürecine itiraz ediyor. Dernekler, Google hesabı kayıt sürecinde kullanılan dilin "belirsiz, eksik ve yanıltıcı" olduğunu öne sürüyor.

Google'ın "gizlilik dostu" seçenekleri avantajları kaçırmak olarak sınırladığı, bunun da tüketicilerin seçimlerini yaparken kafalarını karıştırdığı ve kişisel verilerin haksız, şeffaf olmayan ve hukuka aykırı olarak işlenmesine neden olduğu iddia edildi. Google ise kullanıcıların bir Google hesabı açtıklarında farklı seçenekler arasından seçim yapabileceklerini belirterek savunma yaptı.

Teknoloji devi, Avrupa Birliği'nde (AB) rekabete aykırı durum nedeniyle 8 milyar avrodan fazla para cezası ödemek zorunda kalmıştı. ABD'li şirkete açılan iki rekabet davası da halen devam etmekte.

Etiketler