22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-11-08 13:39:36

iPhone 14 ne zaman çıkacak? iPhone 14 tasarımı ve özellikleri belli oldu mu?

Apple’ın yeni telefonu iPhone 14 piyasa çıkış tarihinin 2022 yılı olması bekleniyor. Boyutları ve özellikleri itibariyle diğer telefonlardan ayrılacağı tahmin ediliyor. Peki iPhone 14 ne zaman çıkacak? iPhone 14 kamera tasarımı değişecek mi? iPhone ısınma problemi bitiyor mu? iPhone 14 özellikleri, fiyatı ve hakkında bilmeniz gereken her şey haberimizde yer alıyor.

iPhone 14 ne zaman çıkacak? iPhone 14 tasarımı ve özellikleri belli oldu mu?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Teknoloji Apple Eylül ayında düzenlediği Apple etkinliğinde iPhone 13 modellerini tanıttı. Teknoloji meraklılarının gözü şimdiden iPhone 14 ne zaman çıkacak sorusunun cevabına odaklandı. Boyutu ve özellikleriyle büyük ses getirmesi beklenen iPhone 14 söylentileri hızla yayılıyor. İşte iPhone 14 özellikleri.

iPHONE 14 NE ZAMAN ÇIKACAK? 

Eylül ayında Apple etkinliği ardından satışa çıkan iPhone 13 beraberinde birçok özellik ve güncelleme getirdi. Ancak iPhone 14 hakkındaki söylentiler iPhone 13 çıkmadan başlamıştı. Çıkış tarihi ile net bir tarih verilememiş olsa da bir yıldan uzun bir süre olduğu tahmin edilen iPhone 14 bu zamana kadar piyasaya sürülen modellerinden çok farklı olacağı konuşuluyor. Peki iPhone 14 ne zaman çıkacak? 

iPhone 14 modellerinin 2022 yılında tanıtılacağı tahmin ediliyor. 

iPHONE 14 ÖZELLİKLERİ NELERDİR? 

iPhone 14 çalışmalarında çok büyük güncellemeler yapılacağı konuşuluyor. İlk olarak 2022'de iPhone boyutları değişeceği gündeme geldi. iPhone mini olarak bilinen olan 5.4 inç modeller ortadan kalkıyor. Apple cansız satışlardan sonra mini modelini kaldırarak büyük boyutlardaki çalışmalarına odaklanmak istiyor. İşte iPhone 14 boyutları: 

  • iPhone 14 6.1 inç,
  • iPhone 14 Pro 6.1 inç, 
  • iPhone 14 Max 6.7 inç ,
  • iPhone 14 Pro Maks 6.7 inç.

2017'den bu yana Face ID'li iPhone modellerinin ön tarafında yüz tarama için gerekli tüm ekipmanı barındıran bir çentik bulunuyor. Bu tasarımın iPhone 14 ile değişmesi bekleniyor. 2022 yılında piyasaya sürülecek iPhone 14 modellerinde Face ID kısmının çentiksiz bir tasarıma sahip olması bekleniyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo Mart 2021 yılında 2022 iPhone modellerinde çentik olmayacağını ve bunun yerine birçok Android telefonda popüler olan ekran altı ekranın altında parmak izi ve öne bakan kamera için ortada küçük bir deliğin yer alacağı ifade etti. 

JP Morgan Chase'den bir yatırımcı raporuna göre, Apple'ın 2022’de çıkması beklenen iPhone 14 modellerinin yüksek kaliteli titanyum alaşımlı kasa tasarımına sahip olacağı söylendi. Apple, Apple Watch için titanyum kullandı. Ancak iPhone 14 için titanyum kullanılması, iPhone için ilk kez kullanıldığı anlamına geliyor.

CAM TASARIM İDDİALARI

iPhone 13'ü eylülde piyasaya süren Apple'ın iPhone 14 tasarımı merak konusu oldu. Teknoloji meraklılarınınj araştırması sürerken şirketin yaptığı yeni bir patent başvurusu iPhone 14 tasarımı hakkında ipuçları veriyor. Apple tamamı camdan olan ve hem ön hem arka tarafı ekran olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış bir iPhone modeli için patent başvurusu yaptı. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi'ne geçen hafta yapılan ve yeni tasarımın 'cam muhafızlı elektronik araç' adıyla anıldığı başvuruda yer alan çizimlere göre uçak modu ve Wi-Fi'yi aktifleştirme ile ses ayarlama butonları yan kısımlarda yer alacak. Şirketten henüz iPhone 14 tasarımı hakkında resmi bir açıklama gelmedi. 

Apple, iPhone 13 Pro modellerinde 1 TB depolama imkanı sundu. iPhone 14 modellerinde Apple'ın bunu 2 TB'a yükseltebileceği iddia edildi. 

iPhone 14 modellerinde güncellenmiş bir A serisi çip olması bekleniyor. iPhone 14 modellerinde Apple'ın A16 çipini kullanacağı iddia edilirken Çip krizi nedeniyle Apple Inc'ın iPhone 13 üretiminde 10 milyon adet az üretime geçmesi gibi sorunların da tarih olması bekleniyor. iPhone 14 için tasarlanan yeni nesil A serisi çipin , şirketin 5 nanometre ailesinin üçüncü büyük geliştirmesi olduğunu söylediği TSMC'nin "NP4" süreci üzerine inşa edileceği bildiriliyor. Her yeni çip yinelemesi, güç ve verimlilikte iyileştirmeler getiriyor.

iPHONE 14 KAMERA TASARIMI DEĞİŞİYOR

iPhone 14 modeli hakkında bilgiler sızdırılmaya devam ediyor. iPhone 14 kamera tasarımının değişeceği konuşuluyor. Buna göre iPhone 14 modellerinin aynı düz kenarlı tasarıma sahip olması nedeniyle iPhone 13 modelleri gibi görünmese de ekran değişikliklerine ek olarak gövde tasarımında da güncellemeler olacak.

Apple'ın iPhone 14 kameralarında değişikliğe gideceği söylentilerinin ardından arka kamera çıkıntısı olmayan daha kalın bir kasa sunacağını iddia edildi. Lensler, LED flaş ve LiDAR Tarayıcı, iPhone'un ilk günlerinden beri kullanılmayan çıkıntılı olmayan bir kamera tasarımına benzer arka camla aynı hizada olması bekleniyor. 

iPHONE ISINMA PROBLEMİ TARİH OLUYOR

Apple 2022'den itibaren, üst düzey iPhone modellerinin buhar odası termal sistemini benimsemesi muhtemel olduğu söyleniyor. Sözü edilen VC termal sistemi; daha güçlü bilgi işlem gücü ve daha hızlı 5G bağlantı hızları nedeniyle üst düzey modellerinde geçerli olacak. Halihazırda Samsung, Razer ve LG gibi şirketlerin, yoğun stres altındayken bir cihazı daha serin tutmak için kullanılan buhar odası soğutma teknolojisini kullanan akıllı telefonları bulunuyor. 

Buhar odası termal sisteminin Apple'ın ısınma problemini çözüp çözemeyeceği henüz kesinleşmiş değil ancak bunu iPhone 14 modellerinde kullanmak üzere geliştirmeye çalışıyor.

iPHONE 14 NE KADAR? 

iPhone 14 özellikleri hakkında söylentiler yayılsa da fiyatı hakkında henüz bir iddia bulunmuyor. Ancak iPhone 14 modellerinin;  iPhone 14 Pro 999 dolar ve iPhone 14 Pro Max 1.099 dolar civarında olması bekleniyor. 

 

Etiketler