19˚
İstanbul
19˚
açık
Nem %39
Rüzgar 6.38 /s
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2021-10-08 11:30:56

NASA'dan yeni Salda Gölü paylaşımı

NASA'nın Mars uzay aracı Perseverance'nin topladığı kayaçların incelenmesi için Türkiye'deki Salda Gölü kullanılırken NASA, yeni bir Salda paylaşımında bulundu.

NASA'dan yeni Salda Gölü paylaşımı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

NASA mühendisleri, uzay aracı Perseverance sayesinde Mars'tan alınıp toplanan kayaçları incelemek için Türkiye'deki Salda Gölü'nü kullanıyor. Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen göldeki mineral ve tortuların benzeri ise MArs'ın Jezero Krateri'nde bulunuyor. NASA uzay araştırmaları süresince Salda Gölü'nü de araştırmaya devam ediyor.

Son olarak NASA resmi Instagram hesabından yeni bir Salda Gölü paylaşımı yaptı ve Jezero Krateri'ndeki kayaçlarla Salda Gölü'ndeki kayaların birbirine benzediği düşüncesini tekrarladı. NASA, paylaşımının altına şu notu düştü:

"Mars'ın milyarlarca yıl önce nasıl gözüktüğünü merak ettiniz mi? Biz ediyoruz. Bugün Mars'ın yüzeyi bu büyüleyici su görüntüsünden mahrum. Bizim Perseverance bilim insanlarının 3.5 milyar yıl önce nehir deltası ve gölün aktığını düşündüğü Jezero Krateri'ni keşfetmekle meşgul.''

Salda Gölü'ndeki mikrobiyalit fossileri inceleyen NASA'da görevli bilim insanları Mars'ın eski halini daha iyi anlamayı hedefliyor.

Etiketler