22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %45
Rüzgar 4.41 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
18˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-11-10 16:34:42

Sanal gerçeklik 'metaverse' başlıyor! İlk Seul'da uygulanacak

Güney Kore'nin başkenti Seul, 'metaverse' dünyasına adım atan ilk kent olacak. Sanal gerçeklik gözlükleriyle kent turları gerçekleştirilebilecek ve çeşitli kamu hizmetlerinden yararlanılabilecek.

Sanal gerçeklik 'metaverse' başlıyor! İlk Seul'da uygulanacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Güney Kore'nin başkenti Seul, 'geleceğin sosyal medyası' olarak nitelendirilen ve sanal gerçekliğe dayanan metaverse'e adımı atan ilk şehir olacak. İlk etapta çeşitli kamu hizmetlerinde ve kültürel etkinliklerde kullanılacak olan projeyle kent sakinleri, sanal gerçeklik gözlüğü takarak müze turlamaktan belediye yönetimine şikayette bulunmaya kadar çok sayıda şey için sanal belediye binasını ziyaret edebilecek. Seul yerel yönetimi projeyi 3 Kasım'da duyurmuştu. 

AMAÇ COVİD-19’UN EKONOMİK KRİZİNDEN KURTULMAK

Belediye Başkanı Oh Se-hoon, projenin yaklaşık 40 milyon liraya mal olacağını beklediklerini söyledi. Vatandaşlar arasında sosyalliği ve kentin küresel rekabet gücünü artırmayı amaçladıklarını kaydeden Oh Se-hoon,  Güney Kore'nin Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik krizden kurtulma sürecinde sağlık hizmetleri, merkezi altyapı ve ekonomiyi iyileştirmek üzere dijital ve yapay zeka araçlarının alternatif olarak benimsendiği Yeni Dijital Anlaşma'nın bir parçası olduğunu kaydetti. 

2022'NİN SONUNA DOĞRU HAZIR  

Seul Belediyesi, kendi metaverse platformunu 2022 yılının sonuna kadar hazır etmeyi hedefliyor. 2026'da tam anlamıyla faaliyete geçecek olan proje, Belediye Başkanı'nın sanal ofisinin yanı sıra kamu hizmetlerine ev sahipliği yapacak. 2023'te kent, sanal kamu hizmetleri için 'Metaverse 120 Center'ı açacak.

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ PAHALI 

Yetkililer, projenin özel ekipmanlara erişiminin birçok insan için sorun teşkil edeceğini tahmin ediliyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinin fiyatı ise oldukça yüksek. Cihazlar, akıllı telefonlar ya da bilgisayarlar kadar yaygın değil. Öte yandan Seul Belediyesi, kanalizasyon ve su atık merkezlerini izlemek için yapay zeka kullanmayı planlıyor.

Etiketler